Kultura i sztuka po 1989 roku

22.09.2017

Rozpoczął się XI Przegląd Przedstawień „Przez Dotyk”

„Humanka” Jarosława Murawskiego zrealizowana w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej przez Agatę Puszcz zainaugurowała w piątek w Częstochowie XI Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”.

Motyw przewodni tegorocznej edycji przeglądu to „Absurd i rzeczywistość”.

„Nie sądziliśmy, że ten przegląd tak mocno się u nas zakorzeni, a tymczasem mamy już 11. edycję i widzów, którzy przyjeżdżają z całego regionu” – powiedział w piątek PAP dyrektor organizującego wydarzenie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski.

Przegląd zjawisk teatralnych ostatnich lat, tematów, konwencji i form jest organizowany od 2007 roku. Każdego roku na deskach częstochowskiego teatru można oglądać najciekawsze spektakle głównie polskiej sceny. Zadaniem wybranych przez teatr spektakli jest zaprezentowanie publiczności przedstawień aktualnie ważnych.

„Podczas dwóch ostatnich edycji dominowały tematy trudne, w tym roku chcieliśmy czegoś lżejszego. W kategorii estetycznej absurdu mieści się komizm, mamy więc w programie twórczość Wojciecha Młynarskiego czy Kabaretu Mumio” – dodał dyrektor Dorosławski.

Podczas przeglądu, który potrwa do 1 października, widzowie obejrzą też m.in. „Ku Klux Klan. W krainie miłości” Teatru Nowego z Zabrza, „Samobójcę” Teatru Nowego Proxima z Krakowa czy legendarny „Scenariusz dla trzech aktorów” w wykonaniu Andrzeja i Mikołaja Grabowskiego oraz Jana Peszka.

W poprzednich latach tematami przeglądu były m.in. "samotność", "kobieta", "inni", "pogubieni", poruszano też zagadnienia szeroko rozumianej tolerancji, czy relacji dziecko-dorosły.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL