160 filmów, w tym 145 po raz pierwszy w Polsce, zobaczymy podczas rozpoczynającego się 15. festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. W piątek w programie m.in. pokaz nagrodzonego w Wenecji "Księcia i dybuka" o słynnym filmowcu Michale Waszyńskim.
Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Cel wydarzenia jest, jak podkreśla dyrektor imprezy Artur Liebhart, niezmiennie ten sam - "zrozumienie tego, co się z naszym światem dzieje, poprzez historie opowiedziane językiem filmu".
Jak powiedział dziennikarzom Liebhart, tegoroczne filmy festiwalowe "opisują świat w całej jego złożoności, pięknie i brzydocie". "Nie ma jednego tematu, który dominowałby na naszym festiwalu. Dla każdego znajdzie się jakiś miły film dokumentalny; będziemy szokować, dziwić, bawić, cieszyć. Zobaczymy np. filmy, które opisują nasz świat w Internecie. +Czyściciele Internetu+ to film o ludziach decydujących, które nasze posty w mediach społecznościowych są legalne, które nadają się do rozpowszechniania, a które zostaną usunięte. Poznamy, kim są ci ludzie, co wiedzą o świecie, jakie mają wykształcenie i jak się z tym czują, że w czasie jednego dnia roboczego muszą przejrzeć 10 tys. materiałów. W jakim żyją świecie, i czy np. rzeczywistość wirtualna nie jest już dla nich za mała" - dodał.
Liebhart zapowiedział, że prócz tego podczas 15. edycji Millenium Docs Against Gravity pokazywane będą filmy na styku człowiek-technologia - jak np. "Genesis 2.0" Christiana Freia. "Reżyser pokazał dwa zupełnie oddzielne światy: Jakutów z dalekiej Syberii, którzy wykopują z ziemi wielkie kły mamutów, gdy nagle z jednego z nich na naszych oczach leje się krew sprzed 30 tys. lat. To dość niesamowita historia, krew mamuta wędruje w filmie do ampułki i przenosimy się do najnowocześniejszego na świecie instytutu bioinżynierii w Chinach, który ma za zadanie stworzyć sekwencje genetyczne wszystkich istnień na świecie" - opowiadał.
"Pracownicy tego instytutu chcą sklonować mamuta. Nikt nie wie, co się stanie dalej. To pretekst do tego, by w ogóle zastanowić się, czy zdajemy sobie sprawę, na jakim w ogóle świecie żyjemy. Moim skromnym zdaniem w historii ludzkości nie było jeszcze takiej przepaści. Tę przepaść egzamplifikują owi Jakuci, kopiący kły w wiecznej zmarzlinie, i instytut już nawet nie z XXI, a z XXII wieku" - podkreślił.
13 spośród prezentowanych na festiwalu obrazów wystartuje w konkursie na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, o nagrodę główną banku Millenium. Zwycięską produkcję wybierze reżyserskie trio: Jan Gassmann, Anna Zamecka i Grzegorz Jarzyna. Szansę na Grand Prix ma m.in. uznany najlepszy dokument o kinie (Best Documentary on Cinema) w sekcji Venice Classics podczas ubiegłorocznego 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - opowiadający o legendarnym polskim filmowcu okresu międzywojennego, Michale Waszyńskim (1904-65). Polsko-niemiecki film, który po raz pierwszy zostanie pokazany w piątek, będzie konkurować m.in. z francusko-rumuńskim dokumentem "Jądra Tarzana" w reż. Alexandru Solomona, o niegdyś prowadzonych w Abchazji eksperymentach na małpach.
W Konkursie Głównym zostanie pokazane też "Jutro albo pojutrze", opowieść o dorastaniu trzech przyjaciół jeżdżących razem na deskorolkach. Jednym z nich jest reżyser Bing Liu, wyróżniony na ostatnim festiwalu filmowym Sundance nagrodą dla najlepszego młodego twórcy. Z kolei dokument "Po drugiej stronie drzwi" Mili Turajlicia, który w ubr. zdobył główną nagrodę dla dokumentalnego filmu pełnometrażowego na prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA, to opowieść o Serbii i serbskiej historii obserwowanej z perspektywy mieszkania matki reżyserki. "Walc Waldheima" Ruth Beckermann opowie o Sekretarzu Generalnym ONZ, prezydencie Austrii Kurcie Waldheimie, który w przeszłości był zaangażowanym nazistą, "Call me Tony" Klaudiusza Chrostowskiego zaś o osiemnastoletnim kulturyście, który chce zostać aktorem.
Podczas imprezy poznamy także laureatów nagród: Amnesty International Polska (dla filmu podejmującego tematykę praw człowieka), miesięcznika "Zwierciadło" (tematyka psychologiczna), "Nos Chopina" (o muzyce i sztuce) i Green Warsaw Award (ekologia). W tym roku po raz pierwszy przyznane zostanie wyróżnienie dla najlepszego filmu w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).
Dokumenty będzie można oglądać także w trzech nowych, niekonkursowych sekcjach tematycznych: "Peryferie Imperium" - filmy o współczesnej sytuacji krajów byłego ZSRS; "Co dalej z tym światem?" - o ukrytej prawdzie o współczesnym świecie; oraz "Mistrzowie". Bohaterami tej ostatniej sekcji będą tegoroczni goście specjalni festiwalu: Barbet Schroeder oraz Mads Bruegger. Na Festiwalu pokażą "Idiego Amina - Autoportret", "Adwokata terroru" i najnowszego, zamykającego "Trylogię zła" "Wielebnego W." o birmańskim mnichu, który podżega do etnicznych czystek na Rohindżach (Schroeder) oraz "Idiotów w Korei", "Ambasadora" i - najnowszą - "Wielką europejską zagadkę papierosów" o spowodowanej podejrzeniem o łapówkarstwo dymisji komisarza UE ds. zdrowia Maltańczyka Johna Dalliego (Brueger).
W trakcie festiwalu zostanie pokazana słynna filmowa trylogia zła Schroedera - uhonorowany Cezarem dla najlepszego dokumentu "Adwokat terroru" oraz "Generał Idi Amin Dada: Autoportret" i najnowsza ostatnia część: "Wielebny W." o buddyjskim mnichu, który nawołuje do etnicznych czystek na birmańskich muzułmanach Rohingya. Przypomniane zostaną także filmy Brueggera: duńskiego dziennikarza, satyryka i gwiazdy telewizyjnego show. Jego najnowszy film, współtworzona z reżyserem i dziennikarzem Jeppem Ronde "Wielka europejska zagadka papierosów" o kulisach rezygnacji Johna Dalliego ze stanowiska komisarza UE ds. zdrowia, zostanie zaprezentowany obok poprzednich dzieł: "Ambasadora" i "Idiotów w Korei".
Na festiwalu będą pokazywane także filmy krótkometrażowe powstałe na specjalny konkurs, zorganizowany przez Discovery Polska i Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W plebiscycie mogli wziąć udział zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. W sumie nadesłano ponad 100 prac zrealizowanych pod hasłem "wolność" - o wolności osobistej, twórczej, politycznej - spośród którego jury w składzie m.in. Artur Liebhart, reżyserowie Paweł Łoziński i Robert Gliński oraz dyrektor FINA Dariusz Wieromiejczyk - wybrali najlepsze.
Uczestnicy imprezy mogą się spodziewać też najnowszego filmu Katarzyny Kozyry "Szukając Jezusa" o tzw. syndromie jerozolimskim, produkcji Kuby Mikurdy o reżyserze i artyście wizualnym Walerianie Borowczyku, któremu przypięto łatkę twórcy filmów erotycznych ("Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka"), nagrodzonego m.in. w Wenecji obrazu "Mogę przyjść do Ciebie w snach" Wiktorii Szymańskiej i Joana Pablo Ramireza, a ponadto "Wędrówek ludów" chińskiego artysty Ai Weiweia, nominowanych do Oscara "Twarzy, plaży" (Faces Places) Agnes Vardy i autora murali tworzonych ze zdjęć JR-a, filmu Sophie Fiennes o ikonie popkultury Grace Jones i obrazu Nitesha Anjaana o pisarzu Harukim Murakamim.
Festiwal będzie się odbywał łącznie w pięciu polskich miastach: Warszawie (11-20 maja), Wrocławiu (11-20 maja), Gdyni (16-25), Lublinie (13-21) i Bydgoszczy (19-26). Prócz tego wybrane festiwalowe filmy zostaną pokazane w drugi weekend imprezy w kilkunastu innych miastach, w tym m.in. Łodzi, Elblągu, Rzeszowie, Białymstoku, Krakowie, Ełku, Lubinie, Dąbrowie Górniczej, Koszalinie, Szczecinie, Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim.
Wydarzenie jest adresowane do wszystkich grup wiekowych - na najmłodszych czekają atrakcje pasma Oki Doki, na młodzież - program edukacyjny Akademia dokumentalna, a na seniorów - specjalne ceny biletów. Organizatorzy zaplanowali także m.in. warsztaty (chociażby z okazji stulecia przyznania Polkom praw wyborczych) oraz debaty - tym o tym, kim są współcześni mężczyźni i czy możemy kolejne ludobójstwa. Szczegóły na stronie internetowej http://docsag.pl/ (PAP)
autorka: Martyna Olasz
edytor: Paweł Tomczyk
oma/ pat/