XIX wiek

04.07.2017

Rozpoczyna się 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów

27. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, który rozpocznie się we wtorek w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie, przypomni postaci dwóch polskich zakonników – św. Brata Alberta i bł. Honorata Koźmińskiego. Festiwal potrwa do końca sierpnia.

Dyrektor festiwalu Robert Grudzień przypomniał, że rok 2017 został ogłoszony rokiem św. Brata Alberta i bł. Honorata Koźmińskiego. "Od lat staramy się, aby Międzynarodowy Festiwal Muzyczny wyszedł poza muzykę, stał się festiwalem chrześcijańskich wartości. Nawiązujemy do autorytetów, odwołujemy się do historii, co jest tak bardzo potrzebne we współczesnym, burzliwym świecie" – mówił dyrektor festiwalu.

Festiwal zainauguruje we wtorkowy wieczór koncert słowno-muzyczny "Być dobrym jak chleb" w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. W programie wieczoru znajdą się teksty, oparte na listach Brata Alberta, które zaprezentują Jerzy Trela i Wojciech Trela. Partie wokalne wykona sopranistka Ewa Warta-Śmietana, a na organach i fortepianie towarzyszyć jej będzie dyr. imprezy - Robert Grudzień.

W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów przewidziano m.in. jubileuszowy koncert znanego multiinstrumentalisty - prof. Georgija Agratiny, który wystąpi także z Robertem Grudniem (koncert na fletnię Pana, cymbały i organy) i koncert dziękczynny dla papieża Franciszka za Światowe Dni Młodzieży, w którym wystąpią jego rodacy z zespołu La Fanfaria del Capitan z Argentyny.

W programie festiwalu znalazł się też koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II, podczas którego wystąpi gwiazda światowych scen mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

Dla miłośników muzyki klasycznej prawdziwą gratką będzie – zdaniem dyrektora festiwalu - msza D–dur Antonina Dvoraka, którą wykonają soliści i Chór Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego "Lutnia Lubelska". Nie zabraknie też akcentów patriotycznych – w rocznicę Cudu nad Wisłą, czyli 15 sierpnia odbędzie się koncert "Cud nad Wisłą – Bitwa Warszawska 1920", z udziałem tenora Jakuba Gąski, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie Agnieszka Schulz - Brzyska.

Na wieczór finałowy festiwalu zaplanowano koncert poświęcony bł. Honoratowi Koźmińskiemu, kapucynowi, społecznikowi i naśladowcy św. Franciszka. Przed festiwalową publicznością wystąpią ukraińscy artyści: trębacz Andriy Nakonechnyj i organistka Nadiya Velychko.

Koncerty w ramach festiwalu, który potrwa do 29 sierpnia, odbywać się będą w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie, większość we wtorkowe wieczory.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Stalowej Woli. (PAP)

api/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL