Kultura i sztuka po 1989 roku

30.07.2017

Rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku

9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku

Koncerty muzyki dawnej od XII po XVIII wiek, prelekcje i spektakle - złożą się na rozpoczynający się w niedzielę w Białymstoku 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej. Impreza potrwa do 6 sierpnia.

Impreza organizowana jest przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Tegoroczny festiwal ma szczególny charakter - jak mówią organizatorzy - ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia galerii, którego patronką jest Julitta Sleńdzińska.

W tym roku mija 90. rocznica urodzin pianistki i klawesynistki - Sleńdzińskiej, która w latach 90. przekazała miastu rodzinną kolekcję. Artystce będzie poświęcony jeden z paneli popularno-naukowy oraz koncertów, w dniu jej urodzin - 31 lipca.

Tegoroczny festiwal skupia się wokół kierunku tzw. wykonawstwa historycznie poinformowanego, czyli próbie odtworzenia pierwotnych warunków wykonywania muzyki. "Festiwalowe koncerty i spektakle są rodzajem hołdu złożonego prekursorom tego ruchu wykonawczego, a publiczność będzie mogła dowiedzieć się więcej o inspiracjach i pryncypiach +wykonawstwa historycznego+" - piszą organizatorzy.

W tym roku będzie można posłuchać muzyki z czasów od XII do XVIII wieku. Wśród propozycji koncertowych znalazła się m.in. muzyka średniowieczna w wykonaniu szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina. Ich koncert "Ultima Thule – średniowieczna muzyka z północy" otworzy w niedzielę wieczorem festiwal.

Wśród innych koncertów zaplanowano też m.in. pokaz renesansowych instrumentów dętych w utworach z polskich tabulatur lutniowych i organowych, a także występ pierwszego koncertmistrza legendarnego brytyjskiego zespołu The English Concert – Simona Standage’a. Jeden z koncertów "W tradycji Concert Spirituel", podczas którego będzie można usłyszeć barokowe instrumenty: skrzypce, wiolonczele, altówkę i klawesyn, odbędzie w jednym z białostockich kościołów.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się spektakl "U pana de La Fontaine’a" oparty na passacaglia, czyli hiszpańskiej pieśni wykonywanej przy akompaniamencie gitary. Spektakl - jak mówią organizatorzy - ma pokazać nowe tendencje ujawniające się w adaptacji archiwalnych kompozycji i instrumentów historycznych do współczesnego życia muzycznego jak kolaż dźwiękowy czy świadome aranżacje repertuaru.

Oprócz koncertów, we wszystkie festiwalowe dni, będzie odbywał się panel popularno-naukowy, który ma przybliżyć uczestnikom historię i specyfikę muzyki dawnej.(PAP)

swi/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL