Kultura i sztuka po 1989 roku

24.11.2017

Rozpoczyna się AŻ Festiwal w Łodzi, czyli muzyka filmowa, poważna i jazz

Koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej (AM) w Łodzi pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego rozpocznie w piątek w Łodzi AŻ Festiwal. Na inauguracji zabrzmi muzyka Wojciecha Kilara, Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla.

Program tegorocznego wydarzenia obejmuje dziewięć koncertów, w tym dwa projekty symfoniczne, dwa studenckie spektakle, koncerty zagranicznych gości, muzykę z filmów i seriali, barokowe arcydzieła i muzykę jazzową.

Rzeczniczka prasowa łódzkiej uczelni Aleksandra Bęben przypomniała, że nazwa AŻ Festiwalu zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy – Akademia na Żubardzkiej. Na tej ulicy w Łodzi znajduje się sala koncertowa AM.

Festiwal zainauguruje Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi koncertem muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla. Będą to tematy muzyczne z filmów i seriali, m.in. "Ziemi obiecanej", "Daleko od szosy", "Wakacji z duchami", "Znachora", "Granicy" czy "Pana Tadeusza".

Pedagodzy i studenci AM przygotowali dwa muzyczne spektakle. W pierwszym zaprezentują piosenki z repertuaru m.in. Adele, Christiny Aguilery, Earth, Wind & Fire, Petera Gabriela, Kayah, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy. W drugim będzie można wysłuchać piosenki z polskich filmów i seriali, takich jak: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Noce i dnie", "Ogniem i mieczem", "Kogel-mogel", "Jan Serce".

Jak poinformowała Bęben dla miłośników muzyki dawnej przygotowano dwa koncerty z barokowymi dziełami. Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa MUob (połączone orkiestry barokowe z Łodzi, Poznania i Wrocławia), wspólnie z muzykami z Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble, wykonają suity z cyklu "Muzyka na wodzie" Georga Friedricha Händla. Rzeczniczka zwróciła uwagę, że będzie to pierwsza w Łodzi prezentacja tej muzyki na instrumentach historycznych.

Kolejnym dziełem będą "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ prowadzonej przez Łukasza Błaszczyka. Jako soliści wystąpią studenci łódzkiej Akademii – laureaci konkursów skrzypcowych. Orkiestra zagra również współczesne utwory łodzianina Krzysztofa Grzeszczaka.

Jazzową odsłoną AŻ Festiwalu ma być koncert zespołu Zbigniew Namysłowski Quintet. Zagra również Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez Jacka Delonga.

Jak poinformowała Bęben w tym roku gośćmi imprezy będą: amerykański artysta Rex Richardson, zaliczany do światowej czołówki trębaczy oraz zespół Belgian Brass, czyli kwintet dęty z repertuarem złożonym z klasycznych przebojów Mozarta, Bizeta, Bernsteina i innych. AŻ Festiwal zakończy koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi, w programie którego znalazła się m.in. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych op. 36" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. (PAP)

autor: Jacek Walczak

edytor: Paweł Tomczyk

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL