Do 16 września można nadsyłać zgłoszenia do XX edycji organizowanego w Rudzie Śląskiej Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Finał konkursu będzie pierwszym wydarzeniem w ramach organizowanego przez tamtejszą Miejską Bibliotekę Publiczną Festu Literackiego „Kakauszale”.
Celem konkursu im. ks. Bonczyka jest pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocja regionu. Oceniane są prace związane ze Śląskiem - poprzez osobę autora, tematykę albo język. Konkurs nawiązuje do patrona, zwanego śląskim Homerem, który językiem poetyckim wyrażał swe emocje związane z ziemią rodzimą.
„Jak pokazuje kilkunastoletnia praktyka, konkurs okazał się pomysłem nad wyraz trafionym, gdyż nie tylko znaleźli się twórcy, ale - co jest nie mniej ważne - odbiorcy żywo zainteresowani tego typu poezjowaniem. Dlatego też rudzka książnica na stałe wpisała w swój kalendarz kulturalny organizację konkursu” - powiedział dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka, zachęcając do dzielenia się swoją twórczością. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie na adres MBP trzech wierszy napisanych po śląsku lub polsku.
Zaplanowany na październik finał konkursu poetyckiego będzie pierwszym wydarzeniem w ramach organizowanego przez MBP Festu Literackiego „Kakauszale” (kakauszale to po śląsku wywar z łuski kakaowej), który gromadzi w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników. W tym roku przypada jego jubileuszowa, X edycja.
W ramach „Kakauszali” odbędą się też: gala wręczenia „Tabulki”, targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi, wieczór muzyczny „Śląskie granie” oraz Gyburstag Karola Goduli – żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorcy, okrzykniętym mianem króla cynku. Jego wychowanką była Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Gryzik, jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii, która pomnożyła otrzymany w spadku majątek Goduli, angażując się także w działalność społeczną, fundując szkoły, sierocińce i kościoły.
„Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora. Przyznawane jest ono w formie tabliczki, wykonanej z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie MBP. Z kolei wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki. Honorową nagrodę rudzkiej biblioteki do tej pory otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek, Lech Majewski, Alojzy Lysko i Zbigniew Rokita.
Wszystkie wydarzenia w ramach „Kakauszali” odbędą się w Stacji Biblioteka, a pierwsze z nich, czyli finał konkursu poetyckiego, odbędzie się 9 października.(PAP)
kon/ dki/