Dwie interpretacje "Dziadów", "Nie-boska komedia" duetu Strzępka-Demirski i "Wycinka" Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy - m.in. te spektakle zobaczy widownia 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Impreza rozpocznie się 21 marca i potrwa do 1 kwietnia.
W związku z 250 rocznicą powstania w Polsce Teatru Publicznego, podczas tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST) publiczność będzie mogła - za pośrednictwem spektakli – przypomnieć sobie klasykę polskiej literatury a także zobaczyć najwybitniejsze dokonania minionego sezonu teatralnego w Polsce.
Tegoroczna edycja WST rozpocznie się 21 marca na scenie stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera. Widownia zobaczy wariację na temat "Nie-boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego w wykonaniu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii duetu Monika Strzępka - Paweł Demirski.
W spektaklu "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" Strzępka i Demirski konfrontują się z romantycznymi wizjami Krasińskiego, który w połowie XIX wieku wieszczył przyszłość Polski i świata. Jak podkreślają organizatorzy WST, w krakowskim spektaklu mieszają się czasy i perspektywy; nie brakuje także odnośników do współczesności. Spektakl wystawiany będzie także następnego dnia.
W programie, przygotowanym przez kuratora WST Zdzisława Pietrasika, znalazły się m.in. dwie adaptacje mickiewiczowskich "Dziadów". Jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury na scenę przeniosą Radosław Rychcik i Michał Zadara.
Rychcik - laureat tegorocznego Paszportu Polityki - "Dziady" traktuje jako pretekst do zastanowienia się nad przeszłością, miłością i uczuciem pustki. "Reżyser czyta dramat Adama Mickiewicza jako pieśń wszystkich, którym kiedykolwiek odmawiano prawa do wolności i godności" - przekonują organizatorzy. Spektakl w wykonaniu zespołu Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, zostanie wystawiony na scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w niedzielę, 22 marca.
Następnego dnia w ATM Studio zaprezentowana zostanie "Morfina" w reżyserii Eweliny Marciniak i wykonaniu zespołu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl, oparty na powieści Szczepana Twardocha, przedstawia losy bon-vivanta i cynika, usiłującego odnaleźć się w rzeczywistości okupowanej przez Niemców Warszawy. Bohater trapiony jest rozterkami tożsamościowymi i zastanawia się czy jest coś winny Polsce, czy w ogóle jest Polakiem.
28 marca widzowie będą mogli porównać interpretację Rychcika z wizją "Dziadów", jaką przedstawił Michał Zadara i Teatr Polski we Wrocławiu. Na scenie im. Holoubka wystawiona zostanie pierwsza realizacja tekstu w całości - wybrzmią wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz.
Jedną z największych atrakcji tegorocznego programu imprezy będzie "Wycinka. Hofzaellen" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii i adaptacji Krystiana Lupy. Tekst austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Bernharda opowiada historię "artystycznej kolacji", jaką małżeństwo Auersbergów wydaje na cześć aktora z Burgtheatre, który jednak spóźnia się na spotkanie. Znudzeni goście, przedstawiciele wiedeńskiej inteligencji, upijają się coraz bardziej. Obserwuje ich narrator, w oczach którego subtelni intelektualiści zamieniają się w zgraję snobów i megalomanów. "Wycinkę" zobaczyć będzie można 31 marca i 1 kwietnia na scenie ATM Studio.
Na scenie Przodownik prezentowane będą najciekawsze spektakle, które gościły na WST i zostały zrealizowane przez Teatr Telewizji. Archiwalne przedstawienia będą wyświetlane codziennie o godzinie 19. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Dziś są moje urodziny” Tadeusza Kantora, „Kalkwerk” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, „Król umiera, czyli ceremonie” Eugene Ionesco, w adaptacji Jerzego Grzegorzewskiego czy „Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego w interpretacji Andrzeja Wajdy i „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Dla najmłodszych widzów organizatorzy przygotowali specjalny program Małe Warszawskie Spotkania Teatralne. Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej www.warszawskie.org . (PAP)
pj/ pz/ ls/