W Rudzie Śląskiej już po raz dziewiąty odbędzie się festiwal śląskiej książki. Festiwal Literacki Kakauszale podzielony jest na pięć części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki”, targi śląskiej książki, wieczór czytelniczy oraz Gyburstag Karola Goduli. Pierwsze wydarzenie zaplanowano na 4 października.
"Kakauszale to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników" – podkreślił w informacji prasowej Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. "Impreza ta ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, dlatego cieszę się, że zainteresowanie nią stale rośnie" – dodał.
Pierwsze wydarzenie w ramach IX Festiwalu Literackiego Kakauszale odbędzie się 4 października. Finał konkursu im. ks. Norberta Bonczyka rozpocznie się o godz. 17.00 w w Stacji Biblioteka wernisażem wystawy fotografii artystycznej Aleksandra Orszulika. Tego dnia ogłoszeni zostaną laureaci tegorocznego konkursu.
"Oceniane są prace związane ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę lub język. Konkurs nawiązuje do patrona, zwanego śląskim Homerem, który językiem poetyckim, czyli językiem serca, wyrażał swe emocje związane z ziemią rodzimą" – wyjaśnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka.
Następnym wydarzeniem będzie IX Targ Śląskiej Książki, który rozpocznie się 11 października o godz. od 12.00. Śląscy wydawcy zaprezentują najnowsze książki, które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Zaplanowane są również spotkania autorskie. Podczas targów propozycje edytorskie oraz swoich autorów zaprezentują m.in.: Biblioteka Śląska, Dom Współpracy Polsko–Niemieckiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz samowydawcy: Janusz Muzyczyszyn i Paweł Więzik.
18 października miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się w Stacji Biblioteka podczas gali. Na uroczystości zostanie wręczona "Tabulka", czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIII. W trakcie gali swój wieczór autorski będzie miał Zbigniew Rokita. Uroczystość zostanie otwarta recitalem Joli Literskiej.
"+Tabulka+ to wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora. Przyznawane jest ono w formie tabliczki, wykonanej z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – naszej głównej siedzibie. Z kolei wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki" – tłumaczył Krystian Gałuszka.
Honorową nagrodę rudzkiej biblioteki do tej pory otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek, Lech Majewski oraz Alojzy Lysko.
Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano również nowe wydarzenie - wieczór z czytaniem książek. "Śląsk czyta" to kontynuacja idei Krystyny Bochenek; czytanie odbędzie się 29 października. Podczas Kakauszali zostaną zaprezentowane ulubione fragmenty książek Krystyny Bochenek.
Podsumowaniem tegorocznego Festiwalu Literackiego będzie Gyburstag Karola Goduli, który rozpocznie się 8 listopada o godz. 17.30, a zakończy o 19.00 wspólną biesiadą.
"Będzie to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu, zamykająca Kakauszale – Fest Literacki 2023" – zdradził Krystian Gałuszka.
Każdego roku motywem przewodnim Festiwalu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe.
"Swym +oldschoolowym+ charakterem +kakauszale+ zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej" – podkreślił dyrektor MBP Krystian Gałuszka.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ dki/