Poszerzenie oferty edukacji kulturowej w Podlaskiem, granty na lokalne projekty kulturalne, a także szkolenia i wizyty studyjnie dla animatorów i nauczycieli - złożą się na trzyletni projekt „Podlaski Pomost Kultury” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. To kontynuacja realizowanego przez ostatnie trzy lata projektu pod tą samą nazwą przez Wojewódzki Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku.
Jak mówił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, dzięki poprzedniej edycji projektu udało się zrealizować szereg warsztatów, konferencji oraz - jak podkreślił - co najważniejsze: wiele działań w ramach tzw. mikrograntów, a dofinansowanie otrzymało ok. 50 działań kulturalnych realizowane przez społeczności lokalne. "Bardzo potrzebne działania w tych małych miejscowościach, w tych małych ojczyznach" - dodał.
Budżet obecnej edycji trzyletniego projektu wynosi 780 tys. zł, a dofinansowanie WOAK, podobnie jak poprzednim razem, pozyskał z Narodowego Centrum Kultury. Mielko powiedział, że w ramach projektu zaplanowano szereg działań edukacyjnych, warsztatów, wydarzeń i wsparcie projektów lokalnych.
"Niezmiernie mi miło, że możemy kontynuować działania +Podlaskiego Pomostu Kultury+, bo jest to realne wsparcie dla małych podmiotów i animatorów kultury w naszym województwie" - powiedział koordynator projektu Damian Dworakowski z WOAK.
Mówił, że projekt rozpocznie się od badań diagnozujących sytuację i na ich podstawie organizatorzy będą proponować konkretne rozwiązania, aby aktywizować lokalną społeczność. Dodał, że ważnymi punktami projektu będą szkolenia oraz wsparcie finansowe dla działań lokalnych społeczności. W ramach projektu będą realizowane też wizyty studyjne oraz konferencje.
Cały projekt zainauguruje 27 czerwca konferencja, która - jak mówił Dworakowski - poświęcona będzie aktywizacji środowisk lokalnych i wspierania działań animacyjnych na terenach wiejskich. Dodał, że zaproszone zostały m.in. koła gospodyń wiejskich, które są animatorami właśnie na terenach wiejskich. Natomiast pierwszy konkurs regrantingowy ma ruszyć w lipcu, aby można było zrealizować lokalne działania jeszcze w wakacje.
W poprzedniej edycji projektu brał udział m.in. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Obecna na konferencji dyrektorka ośrodka Beata Matyskiel mówiła, że projekt jest dużym wsparciem dla takich miejsc; dzięki poprzedniej edycji w gminie udało się zrealizować m.in. profesjonalne warsztaty malarskie, ale też wyjazdy młodzieży do pracowni garncarskiej w Niemczynie. Matyskiel mówiła, że były to dobre wyjazdy i jest pomysł, aby pracownię garncarską otworzyć w Korycinie.
Przemysław Baczyński z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy zwrócił uwagę, że ważnym elementem projektu jest poznanie i integracja środowiska animatorów, a co za tym idzie możliwość realizacji wspólnych projektów.
"Podlaski Pomost Kultury" będzie realizowany do 2021 roku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ itm/