Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło nabór do 7. edycji literackiej Nagrody Conrada – do 30 kwietnia br. można nadsyłać propozycje książek prozatorskich autorów debiutujących w 2020 roku.
Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z Instytutem Książki i Fundacją Tygodnika Powszechnego organizuje przegląd, przypomniała we wtorek, że Nagroda Conrada to wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę.
Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Laureat tradycyjnie zostanie ogłoszony w ostatni dzień Festiwalu Conrada w Krakowie.
Publikacje do Nagrody Conrada mogą zgłaszać zarówno sami autorzy, jak i wydawcy - zgłoszenia mogą nadsyłać do 30 kwietnia br. na adres Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Spośród nadesłanych kandydatur jury w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wyłoni pięciu nominowanych. Ostatecznie o wyborze zwycięzcy zadecydują czytelnicy podczas głosowania za pośrednictwem strony internetowej.
Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (2015), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (2019) i Dorota Kotas za „Pustostany” (2020).(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ dki/