Kultura i sztuka po 1989 roku

03.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Rusza XXI Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami

Wybitni jazzmani z Polski i całego świata wystąpią podczas XXI Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, który trwał będzie od wtorku do 23 lipca w Krakowie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie słynny gitarzysta jazzowy - Pat Metheny.

Dyrektor festiwalu Witold Wnuk poinformował, że podczas trwającej półtora miesiąca imprezy muzycznej zaprezentują się dziesiątki wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Wśród największych gwiazd festiwalu znalazł się gitarzysta jazzowy Pat Metheny, który ze swoim nowym kwartetem zagra w ICE Kraków 26 czerwca oraz występująca po raz pierwszy w Krakowie grupa Yellowjackets. Wystąpi ona 22 lipca w Kijów-Centrum.

David Liebman z Vein Trio zagra w Piwnicy pod Baranami 7 lipca, a Markus Stockhausen z Vladislavem Sendeckim w Radio Kraków 15 czerwca. Zaplanowano też muzyczny pojedynek wirtuozów skrzypiec Roby Lakatosa z Adamem Bałdychem w ICE Kraków 11 czerwca. „Te koncerty zapowiadają się sensacyjnie” - ocenił Wnuk.

Tegoroczna edycja festiwalu zbiega się z obchodami 60.lecia Piwnicy pod Baranami. Na 20 codziennych koncertach na tamtejszej scenie oraz 23 codziennych koncertach w Harris Piano Bar przedstawiona zostania spora część czołówki polskiego jazzu, m.in: kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Wojciecha Karolaka, Adam Pierończyk Trio, Dorota Miśkiewicz& Marek Napiórkowski, Piotr Baron Quintet, Krzysztof Ścierański New Quartet, Maciej Sikala, Bernard Maseli, Grażyna Auguścik, Paweł Kaczmarczyk, High Definition, Marek Bałata, Szymon Mika Trio, Bartosz Dworak Quartet, Antymos Apostolis, Adam Kawonczyk. Zaprezentuje się także wielu młodych, ale już uznanych artystów i kilkanaście zespołów zagranicznych.

Nowością programową będzie seria pięciu koncertów specjalnych w Studio S5 Radia Kraków z udziałem: Mateusza Smoczyńskiego i Bartosz Dworak Quartet, Markusa Stockhausena i Vladislava Sendeckiego, włoskiego tria Nuevo Tango Ensamble, polskich laureatów 1.Międzynarodowego Gitarowego Konkursu Jazzowego J.Śmietany - Szymon Mika Trio i Gabriel Niedziela Band oraz austriackiego Dave Helbock Trio. Wstęp na te koncerty jest wolny.

Tradycyjnie odbędzie się coroczne święto jazzu tradycyjnego – Niedziela Nowoorleańska, w tym roku 3 lipca. Parada Nowoorleańska przejdzie spod Barbakanu na Rynek Główny z udziałem grających jazzmanów oraz artystów i przyjaciół Kabaretu Piwnica pod Baranami świętujących 60.lecie powstania. Na dużej scenie pod Ratuszem zagrają legendy – Wojciech Karolak, Przemek Dyakowski, JBBO i Stanley Breckenbridge, Boba Jazz Band oraz Old Metropolitan Band.

Od kilku lat w ramach festiwalu organizowany jest cykl solowych recitali fortepianowych pt. „Solo Piano Weekend” . W tym roku w Filharmonii Krakowskiej wystąpią: Włodzimierz Nahorny i Vladislav „Adzik” Sendecki. Klamrą kończącą festiwal będzie benefis Adama Bałdycha, który podczas Koncertu Finałowego na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami 23 lipca będzie występował w różnych odsłonach z wieloma znanymi artystami.

Festiwalowi towarzyszyć będzie coroczna wystawa fotograficzna „Jazzmeni” Leszka Pizło w Piwnicy pod Baranami oraz projekcje dokumentalnych filmów jazzowych związanych z festiwalem w klubie Pracownia pod Baranami.

Organizatorem festiwalu jest Cracovia Music Agency oraz Fundacja My Polish Heart. (PAP)

rgr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL