Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2019

Ruszył 8. Foto Art Festival – święto światowej fotografii w Bielsku-Białej

8. Foto Art Festival w Bielsku-Białej 8. Foto Art Festival w Bielsku-Białej

8. Foto Art Festival rozpoczął się w piątek w Bielsku-Białej. W galeriach, muzeach i instytucjach miejskich do 27 października zobaczyć można ponad 20 wystaw światowej sławy fotografików. To jedno z ważniejszych w kraju wydarzeń poświęconych tej gałęzi sztuki.

„Festiwalowi nie przyświeca temat wiodący. To, co łączy wszystkie wystawy, to dobra fotografia. Jest ona jedynym wspólnym i najważniejszym elementem. Pokazujemy różne tendencje, style, estetyki, podejścia, problemy, aby ukazać, że fotografia jest medium na tyle magicznym i pojemnym, że każdy w nim się odnajdzie” – powiedziała w piątek dyrektor festiwalu Inez Baturo.

Jak dodała, twórcy pragną pokazać różnorodność świata fotografii – tematyczną i estetyczną. Na wystawach zobaczyć można reportaż, dokument, portret, pejzaż, eksperyment. Fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe.

Zdaniem rzecznik wydarzenia Ewy Kozak, Foto Art Festival „to absolutnie wyjątkowe przedsięwzięcie, które trudno porównać z jakąkolwiek inną imprezą”. „Gromadzi w jednym miejscu i czasie bardzo różnorodne pod względem formy i treści prace autorstwa najwybitniejszych światowych twórców fotografii. W tym roku Bielsko-Biała gości gwiazdy fotografii z 20 krajów świata, z czterech kontynentów” – dodała.

Ekspozycje to tylko część bielskiej imprezy. Towarzyszą jej także liczne warsztaty, aukcje charytatywne, pokazy filmowe, prezentacje sprzętu i fachowej literatury. Jest tu miejsce dla amatorów, którzy mogą zaprezentować się na szerokim i prestiżowym forum oraz specjalna, fotograficzna strefa dla dzieci.

Kozak podkreśliła, że wszystkie główne wystawy nie były wcześniej prezentowane w Polsce.

Większość artystów przyjechała do Bielska-Białej osobiście. W pierwszy weekend festiwalu wezmą oni udział w tzw. Maratonie Autorskim. „To dwa dni fotograficznej inspiracji, od rana do późnych godzin wieczornych. Artyści cenią sobie nie tylko wyjątkowy kontakt z publicznością, ale podkreślają, że świadomi swego dorobku, nazwisk, rozpoznawalnych i znaczących wiele w fotografii światowej, nigdy dotąd nie mieli okazji poznać się i porozmawiać osobiście. Bielsko-Biała stwarza im takie możliwości” – poinformowała Ewa Kozak.

Ekspozycje to tylko część bielskiej imprezy. Towarzyszą jej także liczne warsztaty, aukcje charytatywne, pokazy filmowe, prezentacje sprzętu i fachowej literatury. Jest tu miejsce dla amatorów, którzy mogą zaprezentować się na szerokim i prestiżowym forum oraz specjalna, fotograficzna strefa dla dzieci.

Pierwsza edycja Foto Art Festival odbyła się w 2005 r. Twórcami wydarzenia było wspólnie małżeństwo bielskich fotografików Inez i Andrzej Baturowie. Festiwal po śmierci w 2017 r. Andrzeja Batury otrzymał jego imię.

Foto Art Festival odbywa się co dwa lata. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL