Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2019

Ruszył Lotos Jazz Festival – 21. Bielska Zadymka Jazzowa

Lotos Jazz Festival – 21. Bielska Zadymka Jazzowa, jedno z ważniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki, rozpoczął się w sobotę w Bielsku-Białej. Gwiazdą inauguracyjnego wieczoru był kwartet amerykańskiego saksofonisty Branforda Marsalisa.

Impreza, która oprócz Bielska-Białej zagości też w schronisku górskim na Szyndzielni, kopalni Guido w Zabrzu oraz sali koncertowej NOSPR w Katowicach, potrwa do przyszłej niedzieli. Wystąpią m.in. Pat Metheny, Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz z córką Dorotą, Tom Harrell, Mathias Heise, Wojciech Mazolewski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Schmidt.

„Marsalis jest jednym z najważniejszych, najbardziej wpływowych muzyków jazzowych trzech ostatnich dekad, genialnym saksofonistą, kompozytorem, wybitnym autorytetem, artystą z misją. Grał z najlepszymi - Blakeyem, Hanockiem, Davisem, Stingiem. Prowadzi własne formacje, z którymi nagrywa epokowe albumy. Swą grą, zdyscyplinowaną pod względem formy i ekspresji, pełną śmiałych rozwiązań melodycznych, kolorystycznych i artykulacyjnych wciąż pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w akustycznej formule jazzu, w jaki sposób można tworzyć muzykę o wysokich walorach artystycznych, nowoczesną, a przy tym otwartą na szerokiego odbiorcę” – powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Batycki.

Marsalis w sobotę otrzymał statuetkę Anioła Jazzowego. To nagroda przyznawana przez organizatorów Zadymki – bielskie stowarzyszenie Sztuka Teatr, którą funduje prezydent Bielska-Białej. Wręczana jest najwybitniejszym twórcom jazzu. Podczas tegorocznego festiwalu otrzymają je także Henryk Miśkiewicz, Michał Urbaniak oraz Pat Metheny, który podczas festiwalu będzie pełnił funkcję artysty-rezydenta.

„Metheny będzie centralną postacią festiwalu. Wystąpi w Bielsku-Białej w swoim trio oraz na finał - w Katowicach z tamtejszą Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W koncercie wieńczącym Zadymkę muzyk zaprezentuje światową premierę symfonicznych wersji legendarnej płyty +Beyond the Missouri Sky+ oraz znanych dokonań Pat Metheny Group. W Bielsku-Białej poprowadzi również mistrzowskie warsztaty gitarowe” – powiedział Batycki.

Dużą atrakcją podczas tegorocznej edycji będą koncerty w górskim schronisku na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim i pod ziemią - w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. W górach, 1001 m npm, wystąpi kwintet Wojciecha Mazolewskiego z gościnnym udziałem muzyków z Czech i Słowacji. Z kolei w zabytkowej kopalni, 320 m pod ziemią, miłośnicy jazzu usłyszą premierowo projekt „Urbanator Śląski”, którego autorem jest Michał Urbaniak. Projekt powstał przy współudziale Grzegorza Płonki, muzyka, wokalisty i popularyzatora śląskiej kultury.

Tradycyjnie Zadymce towarzyszy konkurs dla młodych zespołów. Spośród 19 zgłoszeń jurorzy pod przewodnictwem Jana Paszyna Wróblewskiego wyłonili trzech finalistów, którzy wystąpią w niedzielę na festiwalowej arenie. Są to: Andrzej Kowalski Quartet, Gniewomir Tomczyk Project i The Cuban Latin. Po ich koncercie jurorzy wybiorą laureata, który następnego dnia wystąpi podczas "zadymkowej" Gali Polskiego Jazzu. Gwiazdami wieczoru będą Henryk Miśkiewicz wraz z córką Dorotą. Zaprezentują specjalnie w tym celu przygotowany projekt.

Główną nagrodą w konkursie dla młodych muzyków jest nagranie płyty w nakładzie 1,5 tys. egz. i jej promocja. Laureaci otrzymają także statuetkę Aniołka Jazzowego.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W przeszłości występowali na nim m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL