Spektakl "Seks, prochy i rock and roll" w poniedziałek w Szczecinie oficjalnie otworzył 50. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Przygotowano ponad 50 spektakli, w tym 9 konkursowych. Część przedstawień tradycyjnie już zostanie pokazana w Niemczech.
Inauguracyjne przedstawienie w Teatrze Lalek Pleciuga zgromadziło tłumy miłośników teatru. Jeszcze przed spektaklem dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Zenon Budkiewicz odczytał list minister kultury adresowany do organizatorów festiwalu i jego widzów.
"Kontrapunkt stanowi rzadki przykład wydarzenia, które dzięki zaangażowaniu i systematycznej pracy organizatorów oraz wsparciu publiczności wciąż rozwija się, zmienia i poszerza zasięg oddziaływania. Szczeciński przegląd teatrów małych form osiągnął prawdziwie wielki rozmach. Arcybogaty repertuar 50 edycji festiwalu obejmuje uznane spektakle mistrzowskie, głośne premiery, prezentacje twórców młodego pokolenia oraz przedstawienia dla najmłodszych" – zaznaczono w liście.
O Grand Prix konkursu - przyznawane przez publiczność - powalczą spektakle teatrów polskich, ale także z Niemiec i Belgii.
Międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. reżyser Anna Augustynowicz, norweski krytyk teatralny Knut Ove Arntzen oraz widzowie, ocenią m.in. spektakle Teatru Polskiego z Bielska Białej "Ifigenia" Eurypidesa i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu "Obwód głowy".
Ubiegać się o nagrodę będą także artyści krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa w spektaklu "Koncert życzeń" czy Deutsche Theater Berlin, którzy swój projekt "Piękno Berlina Wschodniego" pokażą podczas Dnia Berlińskiego, zaplanowanego na 23 kwietnia.
Festiwalowi towarzyszy spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem podejmą dyskurs o festiwalach teatralnych.
Trwający do 26 kwietnia tegoroczny Kontrapunkt to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe, wideoinstalacje, wystawy i noc performerów.
W finale festiwalu wystąpi Jan Peszek z projektem "Jan Peszek. Podwójne solo", w trakcie którego zostanie zaprezentowany grany od 38 lat kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera oraz nowe solo "Dośpiewanie. Autobiografia".
Preludium do Kontrapunktu był odbywający się w ubiegły weekend już po raz piąty Mały Kontrapunkt, czyli festiwal teatralny dla dzieci.
Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych. (PAP)
res/ pz/