Kultura i sztuka po 1989 roku

27.11.2017

"Rzeczpospolita": Siemiradzki na aukcji wbrew woli rządu

Londyński dom aukcyjny odrzucił polskie wnioski o wstrzymanie sprzedaży obrazu "Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie, o czym pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita". Zabytek znalazł się w katalogu dzieł sztuki rosyjskiej. Jego sprzedaż jest planowana na 28 listopada - czytamy.

Jak podaje gazeta, z przedstawionego opisu wynika, że prywatny kolekcjoner z Niemiec chce sprzedać dzieło za 80-120 tys. funtów. Z enigmatycznej informacji można się dowiedzieć, że obraz został nabyty przez "rodziców obecnego właściciela około 1960 roku". Sotheby's nie ujawnia, w czyich rękach dzieło jest teraz.

Obraz widnieje w bazie dzieł utraconych w czasie wojny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stan obrazu jest bardzo dobry. Resort kultury skierował do domu aukcyjnego Sotheby's wnioski o wstrzymanie sprzedaży tego zabytku, lecz zostały one odrzucone przez Brytyjczyków - napisała "Rzeczpospolita".(PAP)

agzi/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL