„Czytelnik w sieci kultury” to akcja organizowana przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie promująca czytelnictwo, która rozpocznie się w poniedziałek online. Wydarzenie poświęcone będzie komiksowi na Podkarpaciu.
Jak poinformował Krystian Szczepański z Podkarpackiego Informatora Kulturalnego, (portal internetowy WDK) w programie wydarzenia, które potrwa do czwartku, znalazły się wykłady poświęcone komiksowi, które wygłoszą znawcy i twórcy tej dziedziny sztuki z Podkarpacia; warsztaty kreatywne, które poprowadzi jeden z najlepszych polskich rysowników; spotkania z twórcami.
Zaznaczył, że celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa za pośrednictwem twórczości komiksowej, a także zaprezentowanie zjawiska czytelniczo-kulturowego, jakim jest twórczość komiksowa, ze szczególnym uwzględnieniem twórców Podkarpackich.
"Punktem głównym jest cykl wykładów oraz warsztaty kreatywne i edukacyjne pokazujące, w jaki sposób powstaje komiks. W ramach inicjatywy WDK w Rzeszowie zaprezentuje najlepszych znawców i twórców komiksu z naszego regionu, a jeden z najlepszych polskich rysowników zaprezentuje proces powstawania komiksu od pomysłu po efekt finalny" – zachęcał Szczepański.
Wskazał, że w ramach wydarzenia poruszony zostanie temat miejsca komiksu w polskim dziedzictwie narodowym, działań zmierzających do jego ocalenia i udostępnienia publiczności. Uczestnicy zapoznają się też z wystawami retrospektywnymi mistrzów polskiego komiksu i działaniami istniejącej od ponad 20 lat Rzeszowskiej Akademii Komiksu.
Wśród prelegentów znalazł się Wojciech Birek – badacz, scenarzysta komiksów z serii Strażnicy Orlego i trzech komiksów dla rzeszowskiego oddziału IPN, organizator wystaw komiksu w kraju i za granicą, tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego (m.in. seria Thorgal), organizator komiksowej części festiwalu literackiego „Góry Literatury” i Jarosław Ejsymont - pasjonat komiksów, rysownik i twórca, współzałożyciel działającej od 1997 r. Rzeszowskiej Akademii Komiksu (RAK).
Z kolei warsztaty poświęcone kreacji komiksu poprowadzi jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych polskich rysowników komiksowych Maciej Mazur, który zaprezentuje swój autorski proces tworzenia.
"Celem warsztatów jest zapoznanie odbiorców z procesem kreacji komiksów – od wstępnej idei, poprzez kreację postaci, fabuły, proces tworzenia scenariusza, po realizację graficzną – zarówno przy użyciu tradycyjnych technik malarskich i graficznych, jak i z zastosowaniem technik cyfrowych" – zachęcał Szczepański. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywać się będą w formule online na nowej stronie internetowej: http://www.komiks.kulturapodkarpacka.pl
Dodatkowym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu "Czytelnik w sieci kultury" jest nowo utworzona strona internetowa, www.komiks.kulturapodkarpacka.pl, która stanie się miejscem, łączącym twórców kultury, autorów prac komiksowych oraz wielbicieli tej formy twórczości.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z dotacji celowej urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ robs/