Kultura i sztuka po 1989 roku

24.10.2016

Sąd oddalił wniosek o "zasiedzenie" oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka"

Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel. Fot. PAP/R. Pietruszka Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel. Fot. PAP/R. Pietruszka

Sąd w podwarszawskim Legionowie orzekł, że osoby, które wystąpiły z wnioskiem o "zasiedzenie" oryginalnych plansz z księgi XIV komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" nie nabyły ich własności; prawomocnym właścicielem pozostaje więc rysownik Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel. Wyrok jest nieprawomocny.

Chodzi o głośną sprawę zaginionych oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka", które pojawiły się na jednej z aukcji internetowych i w domu aukcyjnym. Papcio Chmiel w grudniu ubiegłego roku mówił dziennikarzom, że "ludzie, którzy je sobie przywłaszczyli 26 lat temu, wzięli adwokata i chcą uzyskać do nich prawo na zasadzie +zasiedzenia+". Sprawa wyszła na jaw, gdy do rysownika zadzwoniono z domu aukcyjnego DESA z pytaniem, czy sprzedawał jakieś oryginały prac.

"Zaprzeczyłem i bardzo się ucieszyłem, że plansze się odnalazły. Ale okazało się, że ci, którzy je przywłaszczyli, oddali sprawę do sądu" - mówił wówczas. Jak informował wtedy, osoby, które próbują uzyskać prawa do jego prac twierdzą, że znalazły je na śmietniku i "przechowały".

Jak donosiły media, do sądu wystąpiło w tej sprawie dwóch mężczyzn Paweł K. i Mariusz N., którzy wcześniej próbowali sprzedać plansze w internecie, a potem na aukcji za 300 tys. zł. Chcieli uzyskać prawa do oryginałów powołując się na zapis Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w przypadku posiadania rzeczy ruchomej, w dobrej wierze, przez okres trzech lat, nabywa się jej własność.

"Sąd w poniedziałek wniosek o zasiedzenie oddalił" - poinformowała PAP Joanna Adamowicz z biura prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Wyrok jest nieprawomocny.

Rysownik, artysta-plastyk Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Podczas II wojny brał udział w powstaniu warszawskim. Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 r., rysując dla "Świata Przygód", potem współpracował z harcerskim "Światem Młodych". W 1966 r. ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów oraz kilka albumów.

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL