Wystawy biżuterii, rekonstrukcję obozowiska z czasów kamienia, pokazy archeologiczne i złotnicze, projekcje filmów i rajd turystyczny zaplanowano w ramach I Festiwalu „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, który w piątek rozpoczął się w Sandomierzu. Impreza potrwa do 29 października. Jak zapowiadają jej organizatorzy, przez osiem tygodni uczestnicy festiwalu będą mogli poznawać krzemień, kamień ceniony w jubilerstwie, a wydobywany w pobliżu Sandomierza, pod kątem archeologii, mineralogii czy sztuki złotniczej.
Od piątku w sandomierskim Muzeum Okręgowym można oglądać kolekcję wyrobów z krzemienia pasiastego autorstwa polskich artystów i projektantów.
W kinie „Starówka” zaplanowano spotkanie ze złotnikiem Cezarym Łutowiczem, który od 39 lat propaguje kamień w jubilerstwie jako „kamień optymizmu”. Będzie można obejrzeć film „Z kamieniem u szyi” i prezentację „Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego”. Projekcje będą odbywały się cyklicznie, przez cały czas trwania festiwalu.
Na sobotę zaplanowano otwarcie wystawy minerałów oraz przedmiotów z krzemienia z kolekcji Dariusza i Ewy Siemońskich oraz Łutowicza w Hotelu Basztowym. Będzie można także zwiedzić Sandomierz szlakiem najstarszych osadników w mieście i dawnych obiektów architektonicznych. W kinie projekcja filmu „Walka o ogień”.
W niedzielę na sandomierskim rynku będzie można spróbować potrawy o tajemniczej nazwie „krzemyki pasiaste”. W Galerii Otwartej Mariusz Pajączkowski opowie o współczesnym wykorzystywaniu krzemienia przez artystów, projektantów i rzemieślników.
W drugi weekend września na dziedzińcu muzeum zostanie odtworzona osada w epoki kamienia i obozowisko neolitycznych górników krzemienia, ze zrekonstruowanym szybem kopalnianym.
Na rynku odbędzie się kiermasz z pokazami obróbki krzemienia, cięcia i obróbki śląskich agatów i wykonywania dawnej biżuterii. Zostaną także ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu dla projektantów biżuterii.
W sali rycerskiej zamku zaplanowano pokaz mody i biżuterii z krzemieniem pasiastym. Uczestnicy imprezy podczas warsztatów będą mogli sami zaprojektować i wykonać biżuterię.
Zaplanowano także wycieczkę szlakiem dawnych kopców i cmentarzysk kurhanowych w okolicach Sandomierza. Na dziedzińcu muzeum będzie można wziąć udział w „Pośpiewankach turystycznych”.
Zaplanowano także dwudniowy rajd pieszy „Szlakiem Krzemienia Pasiastego”, a jego uczestnicy odwiedzą m.in. okolice Krzemionek k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Tutejsze unikatowe kopalnie krzemienia, powstałe w okresie neolitu – ponad 5 tys. lat temu – są dziś rezerwatem.
W październiku w ramach festiwalu odbędą się warsztaty złotnicze. 29 października w finale imprezy zostanie zaprezentowane publikacja dokumentująca festiwalowe spotkania.
Organizatorami Festiwalu Krzemienia są: Urząd Miasta w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, galeria Cezarego Łutowicza i Galeria Otwarta Mariusza Pajączkowskiego. W zamyśle inicjatorów, festiwal ma stać się cykliczną imprezą, promującą Sandomierz jako „światową stolicę” krzemienia pasiastego.
Krzemień pasiasty występuje jedynie w Polsce, na Sandomierszczyźnie w rejonie Ożarowa, okolicach Iłży i Krzemionek. Przełamany, ukazuje pierścienie bieli, czerni, szarości, beżu i brązu. Nazywany bywa „polskim diamentem”. (PAP)
ban/ abe/