Posłowie jednogłośnie przyjęli w piątek uchwałę upamiętniającą malarza Józefa Chełmońskiego. Inicjatywa uczczenia artysty jest związana ze zbliżającą się setną rocznicą jego śmierci, która przypada 6 kwietnia.
"W setną rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego - wybitnego malarza przełomu XIX i XX wieku i wielkiego patrioty - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci Jego pamięć i wyraża szczególne uznanie dla artystycznego dorobku, który na trwałe wpisał się do kanonu polskiej sztuki" - głosi uchwała.
Inicjatywa jest związana ze zbliżającą się rocznicą śmierci artysty. "6 kwietnia minie setna rocznica śmierci jednego z największych i najwybitniejszych polskich mistrzów w dziedzinie malarstwa, którego dorobek ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa narodowego - Józefa Chełmońskiego" - podkreśla poseł-sprawozdawca Zofia Ławrynowicz (PO).
Józef Chełmoński (1849-1914), malarz i ilustrator, wybitny i najpopularniejszy przedstawiciel polskiego realizmu przełomu XIX i XX w. Miał doskonały warsztat rysunkowy i malarski. Uwieczniał malownicze krajobrazy, obrazki rodzajowe o tematyce wiejskiej i dynamiczne sceny polowań. Jego najbardziej znane prace to: "Odlot żurawi (1871), "Babie lato" (1875), "Czwórka" (1881), "Bociany" (1900).
Malarstwa Chełmoński uczył się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej i prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, który wywarł na niego ogromny wpływ. "Co do udziału Gersona w mojej nauce i wyrobieniu wyobraźni o wysokim powołaniu artysty, to śmiało powiedzieć mogę, że jemu jednemu zawdzięczam wszystko" - pisał w jednym z listów do przyjaciela.
Studiował również w Monachium. Jego prace zyskały duże uznanie w Paryżu, gdzie współpracował jako ilustrator z pismem "Le Monde Illustre". W 1887 r. zamieszkał w Warszawie, potem kupił dworek w Kuklówce na Mazowszu, gdzie mieszkał do śmierci. (PAP)
akn/ ls/