W 50. rocznicę śmierci Mieczysława Grydzewskiego Sejm RP oddaje cześć jego pamięci i dziełu – głosi przyjęta w czwartek przez aklamację uchwała upamiętniająca wydawcę, krytyka literackiego, redaktora „Wiadomości Literackich”.
Jak przypomina uchwała, od 1920 roku Mieczysław Grydzewski wydawał miesięcznik "Skamander", wokół którego skupiła się grupa młodych poetów, kojarzona dzisiaj z tytułem tego pisma. W 1924 roku rozpoczął wydawanie "Wiadomości Literackich" - jednego z najważniejszych czasopism Polski międzywojennej - które przetrwały w różnych wcieleniach, niemal 60 lat.
"Ostatni przedwojenny numer +Wiadomości Literackich+ ukazał się z datą 3 września 1939 roku. Mieczysław Grydzewski opuścił Polskę i udał się na emigrację, z której nigdy nie wrócił. Wróciły jednak +Wiadomości...+ pod jego redakcją: najpierw w Paryżu jako +Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie+, a później w Londynie, jako +Wiadomości+. Przez kilkadziesiąt lat +Wiadomości+ redagowane na uchodźstwie przez Grydzewskiego, następnie przez Michała Chmielowca i aż do wiosny 1981 roku przez Stefanię Kossowską, były najważniejszym ośrodkiem integrującym polskich emigracyjnych poetów i pisarzy. Mieczysław Grydzewski i skupione wokół niego środowisko +Wiadomości+ pozostaje symbolem nieprzejednanej postawy wobec Rosji Sowieckiej i komunistycznych władz oraz niezłomnego przywiązania do idei niepodległości Polski" - napisano w uchwale.
"Życie i dzieło Mieczysława Grydzewskiego przypominają o tym, o czym wciąż zbyt łatwo zapominamy: że życie twórcze i duchowe społeczeństwa nie opiera się wyłącznie na indywidualnym wysiłku jednostek. Literatura powstaje w procesie pracy zbiorowej: od redaktorki, tłumacza, księgowej po drukarza. Nie ma literatury bez życia literackiego i nie ma kultury bez instytucji kultury, które muszą być dla twórców oparciem" - dodali autorzy uchwały.
Mieczysław Grydzewski zmarł 9 stycznia 1970 roku. "Wiadomości" wydawane były jeszcze przez 11 lat po jego śmierci. Ostatni numer ukazał się w 1981 roku. (PAP)
aszw/