Polska po 1989 roku

19.07.2017

Senat przyjął informację z działalności RMN i sprawozdanie KRRiT za 2016 r.

Posiedzenie Senatu. Fot. PAP/L. Szymański Posiedzenie Senatu. Fot. PAP/L. Szymański

Senat w środę wieczorem przyjął informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2016 r. oraz sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ub. roku. Odrzucenia informacji i sprawozdania chcieli senatorowie PO.

Senat łącznie rozpatrywał informację o działalności RMN i sprawozdanie KRRiT.

Izba przeprowadziła debatę we wtorek. Szef RMN Krzysztof Czabański przyznał wówczas, że "dosyć krytycznie podchodzi do pewnych działań" telewizji publicznej. "Widzę pozytywy, duże pozytywy, ale widzę też pewne przekraczanie granic, które ja osobiście wolałbym nie przekraczać. Dotyczy to choćby osławionej sprawy disco polo" - zaznaczał. Jak mówił, jego osobistym zdaniem media publiczne powinny działać w taki sposób, "żeby dawać szczebel wyżej, żeby podciągać widza, słuchacza, odbiorcę" w sferze kultury.

Czabański podkreślał, że Rada działa od sierpnia 2016 r. Zaznaczył, że intencją ustawy było to, żeby media publiczne, które do tej pory działały "w pewnym rozproszeniu" zaczęły działać wspólnie. Podkreślił, że dotyczy to tak radiofonii, telewizji, jak i Polskiej Agencji Prasowej.

Dodał, że pierwszym założeniem ustawy o RMN był skonsolidowanie działań mediów publicznych nie integrując ich w sensie formalno-organizacyjnym. "Z trudem, ale jednak udaje się zintegrować pewne działania odrębnych spółek. W tej chwili trwają zaczęte w ub. roku prace na stworzeniem portalu mediów narodowych - wspólnego portalu Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, spółek regionalnych Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej" - poinformował Czabański.

Poinformował, że jest przygotowywane "wspólne przedsięwzięcie" w postaci nagród mediów publicznych, mediów narodowych dla twórców kultury i w dziedzinie literatury, filmu i poważnej polskiej muzyki współczesnej. "Takie nagrody będą ogłoszone jesienią tego roku - wspólne nagrody mediów narodowych dla współczesnych polskich twórców" - zapowiedział Czabański.

Czabański ocenił, że system finansowania mediów publicznych z abonamentu został zdemontowany. Dodał, że największy spadek wpływów z abonamentu był za rządów Donalda Tuska i rządów PO w mediach publicznych.

Bogdan Klich (PO) ocenił, że w mediach "załamało się wiele z tych standardów", które wprowadzane były po 1989 r. Ocenił, że obiektywizm w telewizji publicznej "posypał się jak domek z kart". Wtórowali mu inni senatorowie PO, m.in. Jerzy Fedorowicz. Mieczysław Augustyn (PO) ocenił, że Czabański "jest w jakiejś mierze instytucjonalnie twarzą tzw. mediów narodowych, których poziom się obniżył, których obiektywizm spadł".

W ocenie Czabańskiego "sytuacja, jaka była przez wiele lat w mediach, że wszystkie telewizje miały tę samą narrację polityczną i ten sam przekaz - TVN, Polsat i TVP - była sytuacją niezdrową". "W tej chwili nie ma tej jednolitości przekazu i samo w sobie uważam, ze jest to dobre, niezależnie od wielu błędów, które mogą być popełniane i po stronie mediów komercyjnych i po stronie mediów publicznych" - mówił.

Sprawozdanie KRRiT za 2016 r. przedstawiał jej przewodniczący Witold Kołodziejski. Podkreślił, że udział w rynku telewizji publicznej jest nadal największy i wynosi prawie 30 proc.

Podkreślił, że reklama jest ograniczona w mediach publicznych, co przekłada się na ich dochody. Według Kołodziejskiego, w 2008 r. nastąpił wyraźny spadek wpływów abonamentowych. Jak mówił, w 2007 r. kwota wpływu z abonamentu wynosiła 890 mln zł, a w 2008 r. 730 mln zł. W kolejnych latach ten spadek jeszcze się pogłębiał - wskazał szef KRRiT.

"W tej chwili mamy pewien wzrost opłat i obserwujemy wzrost zarejestrowanych odbiorników, co jest dosyć optymistycznym wskaźnikiem, ale oczywiście nie rozwiązuje problemu finansowania mediów publicznych" - powiedział Kołodziejski.

Poinformował, że w 2016 r. Telewizja Polska na programy misyjne wydała 1 mld 697 mln zł, a abonament pokrył z tego zaledwie 21,5 proc. Dodał, że lepsza sytuacja była w radiu, gdzie na te programy wydano 284 mln zł, a abonament pokrył 65,5 proc. wydatków. w rozgłośniach regionalnych to było 236 mln zł i 72 proc. to były pieniądze pochodzące z abonamentu - mówił szef KRRiT. (PAP)

kos/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL