Kultura i sztuka po 1989 roku

06.10.2017

„Serce bez granic”- spektakl o kard. Kozłowieckim w rzeszowskim teatrze im. W. Siemaszkowej

Kard. Adam Kozłowiecki. Fot. PAP/CAF Kard. Adam Kozłowiecki. Fot. PAP/CAF

Spektakl „Serce bez granic” poświęcony kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu, jednemu z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, to najnowsza propozycja Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera zaplanowana jest na sobotę i niedzielę.

Rzeczniczka rzeszowskiego teatru Jadwiga Jagoda Skowron zauważyła, że przedstawienie ukazuje „wielką, charyzmatyczną postać polskiego Kościoła”, który przez ponad 60 lat pełnił posługę w Zambii i był nie tylko kapłanem i duszpasterzem, ale także obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów.

„Zobaczymy na scenie historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, swoim decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać” – zapewniła rzeczniczka.

Scenariusz sztuki, w reżyserii Sławomira Gaudyna, powstał na podstawie wspomnień i listów Kozłowieckiego, zapisanych w książkach „Moja Afryka, moje Chingombe – dzieje misjonarza opisane w listach do przyjaciół” oraz „Ucisk i strapienie”.

Spektakl pokazany zostanie w Galerii Szajna w rzeszowskim teatrze. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc(około 50) premiera przedstawienia zaplanowana jest na dwa dni – sobotę i niedzielę. Swój udział zapowiedziała m.in. bratanica kardynała, s. Oktawia i przedstawiciele władz kościelnych z regionu.

Bohaterem przedstawienia jest ksiądz Adam Kozłowiecki, jezuita, pochodzący z ziemiańskiej rodziny z Podkarpacia, urodzony w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej. Lata wojny spędził w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, a po wyzwoleniu pełnił misję na terenach Rodezji Północnej (obecnej Zambii). Spędził tam ponad sześćdziesiąt lat. Sprawował funkcję metropolity Lusaki. W wieku 87 lat został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II. Zmarł w Lusace w 2007 roku.

„Kardynał Kozłowiecki swoim życiem daje wspaniałe świadectwo wiary i wyraz uniwersalnym prawdom takim jak miłosierdzie, współczucie i sprawiedliwość w obliczu wydarzającego się zła. To wyjątkowy dla nas spektakl także dlatego, - co dla nas szczególnie ważne - kardynał Adam Kozłowiecki to człowiek stąd, z Huty Komorowskiej koło Kolbuszowej. To nas napawa dumą i sprawia, że z wielkim uznaniem podchodzimy do jego życia i wielkiego dzieła misyjnego” – zaznaczyła Skowron.

Aktorzy wcielający się w postać Kardynała w różnych okresach życia: Paweł Gładyś i Grzegorz Pawłowski zapewniają zgodnie, że spektakl „z pewnością zaskoczy”, ale nie chcieli zdradzać szczegółów, zostawiając widzom szanse na osobiste refleksje. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL