Dorośli osądzają świat i ludzi znacznie bardziej surowo niż dzieci. Korczak domagał się uszanowania głosu dzieci - mówiła Sharon Lockhart podczas czwartkowego spotkania w Warszawie. Amerykanka jest autorką Polskiego Pawilonu na 57. Wystawie Sztuki w Wenecji.
"Przede wszystkim jestem wdzięczna, że pozwolono mi reprezentować Polskę. To nietypowe, że Amerykanka jest przedstawicielką tego kraju. Z pewnością zgłoszono wiele świetnych propozycji polskich artystów, więc tym bardziej czuję się zaszczycona. Gdy odkryłam twórczość i postać Janusza Korczaka zrozumiałam, że tkwiła w nim pilna potrzeba, by uszanować głos dzieci" - powiedziała amerykańska artystka Sharon Lockhart podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w warszawskim gmachu Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.
Lockhart jest autorką Pawilonu Polskiego na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia. Jej projekt pt. "Mały Przegląd" jest efektem współpracy artystki z dziewczętami z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Przedsięwzięcie, na które złożyły się nowo powstałe prace, tłumaczenia archiwalnego czasopisma oraz seria twórczych warsztatów; koncentruje się na ekspresji młodych ludzi, współpracy i społecznym potencjale twórczości artystycznej. Portretując młode kobiety z Rudzienka, Lockhart odwołuje się do dzieła Janusza Korczaka, polskiego pedagoga żydowskiego pochodzenia, pioniera w walce o prawa dziecka.
Tytułowy "Mały Przegląd" stworzony został przez Korczaka i ukazywał się od 1926 r., jako dodatek do popularnego żydowskiego pisma "Nasz Przegląd". Gazetka tworzona była w całości przez dzieci. Publikację przerwał wybuch II wojny światowej w 1939 r. Jednym z najbardziej istotnych elementów pracy amerykańskiej artystki jest przetłumaczenie po raz pierwszy na język angielski wybranych przez jej współpracowniczki z Rudzienka numerów "Małego Przeglądu".
"Dorośli osądzają świat i ludzi znacznie bardziej surowo niż dzieci. Dziewczęta, z którymi pracowałam zaufały mi, a nasza praca była prawdziwą współpracą. Myśląc o przyszłości marzę o systemie stypendialnym, dzięki któremu młodzi ludzie będą mieli możliwość angażowania się w prace kreatywne, wyrażać się i zdobywać nowe doświadczenia. Chciałabym, żeby dziewczęta z Rudzienku mogły przyjechać do Warszawy i znaleźć pracę w stołecznych instytucjach" - podkreśliła Lockhart.
Nawiązując do teorii pedagogicznych Korczaka, Lockhart - wspólnie z Zachętą - zorganizowała cykl warsztatów edukacyjnych dla dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, które stały się punktem wyjścia dla prac prezentowanych w Pawilonie Polskim i które kontynuowane będą przez cały rok 2017. Głównym celem projektu Lockhart jest przypomnienie idei, charakteru filozofii i metod nauczania korczakowskiego, a także zaprezentowanie ich zagranicznym odbiorcom.
Pawilon Polski na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia i projekt Sharon Lockhart "Mały Przegląd" będzie można oglądać do 26 listopada 2017 r. (PAP)
pj/ pat/