Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz powieści polskich o nagrodę powalczą książki autorów z Austrii, Rosji i Ukrainy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października.
Finalistów jury wyłoniło z grupy 41 książek zakwalifikowanych do konkursu w marcu. Polską prozę reprezentują „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia, „Dziennik” Jerzego Pilcha, „Grochów” Andrzeja Stasiuka i „Morfina” Szczepana Twardocha. Oprócz tych pozycji w finale znalazły się także „W gąszczu metropolii” austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa, „Jest noc” autorstwa rosyjskiej prozaiczki Ludmiły Pietruszewskiej oraz „Muzeum porzuconych sekretów” ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki Oksany Zabużko.
„Kłóciliśmy się, ale kulturalnie, ponieważ jest to nagroda literacka. Nadal dyskutujemy i naprawdę sami nie wiemy, kto zostanie laureatem. Lista finałowa jest bardzo mocna i wartościowa literacko. To zbiór książek o różnej tematyce i o różnej formie, od quasi dokumentu, przez opowiadania aż po powieść prześmiewczą. Łączy je tylko środkowoeuropejskość” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej członek jury prof. Andrzej Zawada.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności.
Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października na uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol. „Wydarzenie poprzedzi minifestiwal literatury z udziałem, mam nadzieję, większości autorów, laureata pierwszej edycji nagrody Ukraińca Jurija Andruchowicza oraz węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro, który Angelusa otrzymał w 2010 r.” – dodał dyrektor wydziału kultury wrocławskiego Urzędu Miasta Jarosław Broda.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.
Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Możliwość wskazywania tytułów mają wydawcy i członkowie jury. Organizatorem i fundatorem konkursu jest miasto Wrocław.
Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012).(PAP)
mic/ ls/