Centrum muzyki skupione wokół Sinfonii Varsovii powstanie przy ulicy Grochowskiej w Warszawie. W czwartek architekt Thomas Pucher i dyrektor orkiestry Janusz Marynowski podpisali umowę, która rozpoczyna realizację prac projektowych.
Jak powiedziała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości podpisania umowy, "nowe centrum muzyki Orkiestry Sinfonia Varsovia będzie nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki klasycznej i innych gatunków sztuki, lecz również miejscem spędzania czasu wolnego".
Siedziba Sinfornii Varsovia mieścić się będzie na warszawskim Grochowie, przy ulicy Grochowskiej 272, w dawnym budynku Instytutu Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wybudowanym w latach 1899-1900.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że obiekt ma pełnić funkcje nie tylko stricte koncertowe, lecz także edukacyjne. Centrum ma być miejscem, w którym Warszawiacy będą mogli spędzać wolny czas.
"Kompleks budynków oraz ogród poświęcony będzie w dużej mierze sztuce muzyki, będą się tam również odbywały wydarzenia z innych dziedzin. Powstanie bardzo nowoczesna sala na 1800 miejsc" - mówił Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy.
"Mając na uwadze skalę przedsięwzięcia oraz jego znaczenie dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy, inwestycja ta jest jednym z priorytetowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi i wpisuje się w proces rewitalizacji zabytkowych obiektów miasta" - dodała Gronkiewicz-Waltz, jednocześnie wyrażając nadzieję, że pierwszy koncert w nowym gmachu odbędzie się "na początku października 2021 r.".
Z 138 prac, jakie wpłynęły na konkurs architektoniczny, jury wybrało projekt autorstwa austriackiego architekta Thomasa Puchera. "To będzie nowoczesny budynek, lecz będzie pozostawał w relacji do swojego otoczenia, historii tego miejsca i tego miasta" - powiedział PAP Pucher.
"Główną funkcją budynku pozostanie muzyka i koncerty, które jednak mają miejsce na ogół przy szczególnych okazjach. Za dnia gmachy koncertowe pozostają zamknięte. Chcemy, żeby w tym przypadku było inaczej, więc zaplanowaliśmy stworzenie także przestrzeni otwartych dla mieszkańców, gdzie będą mogli się spotkać, spędzać czas, a także uczestniczyć w warsztatach muzycznych" - dodał.
Jak skomentował Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, "muzyka jest świetnym narzędziem do budowania wspólnoty". "Chcemy pozyskać zaufanie lokalnych mieszkańców, naszej przyszłej publiczności, zainteresować ich sztuką, a nawet włączyć w jej tworzenie" - dodał.
Harmonogram prac przewiduje realizację projektu do marca 2017 r. Prace obejmować będą rewitalizacje pięciu zabytkowych obiektów i nowej sali koncertowej. Jak przypomniano, miasto zakupiło nieruchomość w 2009 r., w celu budowy sali koncertowej na 1800 miejsc oraz siedziby Orkiestry.
"Kompleks budynków oraz ogród poświęcony będzie w dużej mierze sztuce muzyki, będą się tam również odbywały wydarzenia z innych dziedzin. Powstanie bardzo nowoczesna sala na 1800 miejsc - czyli dobry standard, który w Polsce już się stosuje, jak w przypadku siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tworzą one ruch turystyczny, ściągają mieszkańców do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, budują zamówienia kompozytorskie, artystyczne, ale są także odpowiedzialne za kreowanie podaży gospodarczej" - skomentował Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy.
Sinfonia Varsovia koncertowała już w budynku przy Grochowskiej. Prowadziła tam także działania edukacyjne, warsztaty i inicjatywy wystawiennicze. W ubiegłym tygodniu zakończył się cykl 11 recitali chopinowskich, które odbyły się właśnie w domagającej się remontu przestrzeni gmachu przy Grochowskiej. Wystąpiło 23 pianistów, biorących udział w XVII Konkursie Chopinowski, w tym laureat II nagrody, Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin.
Orkiestra Sinfonia Varsovia to jedna z czołowych polskich orkiestr. Powstała w 1984 r. z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudiego Menuhina, w oparciu o Polską Orkiestrę Kameralną. Przez lata występowała w najbardziej prestiżowych i największych salach koncertowych na świecie, jednocześnie pozostając bez własnej siedziby w Warszawie. Od 2008 r. Sinfonia Varsovia jest instytucją kultury m. st. Warszawy. (PAP)
pj/ agz/