Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2017

"Siła Kobiety" wiodącym tematem tegorocznego Festiwalu Transatlantyk

Filmy wybitnych reżyserek, obrazy poruszające problemy kobiet XXI wieku oraz nawiązujące do nich dyskusje pod hasłem "Siła kobiety" znalazły się w programie 7. edycji Festiwalu Transatlantyk, który odbędzie się w drugiej połowie lipca w Łodzi.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Festiwalu Daria Głowacka, "Siła Kobiety" będzie wiodącym tematem znaczącej części festiwalowych prezentacji zaplanowanych pomiędzy 14 a 21 lipca.

"We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego - Girl Power. Zaprezentowane filmy będą pośrednio i bezpośrednio dotykały tematu kobiecości. Nowością tegorocznego programu będzie prezentacja twórczości polskiej reżyserki - Barbary Sass-Zdort, autorki, która na ekranie stworzyła niezwykle przejmujące i wyjątkowe portrety kobiet. Nigdy nie dała się zamknąć w szufladce +kino kobiece+ i przekonywała, że płeć w zawodzie reżysera nie ma znaczenia" - zaznaczyła Głowacka.

Zdaniem twórcy Transatlantyku Jana A.P. Kaczmarka, wydarzenie będzie hołdem złożonym sile kobiet. "Można się z nimi nie zgadzać, ale nie można ich ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana" - dodał.

Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. Organizatorzy zapowiadają, że w jego 7. edycji problematyka kobieca pojawi się zarówno w sekcji muzycznej, jak i w prezentacjach filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Emocje współczesnych kobiet z całego świata, ich lęki, obawy i nadzieje, a także pełnione przez nie współcześnie role będą też tematem spotkań i paneli dyskusyjnych. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL