Orkiestra Sinfonietta Cracovia zamierza przez najbliższy miesiąc aktywnie promować polskich kompozytorów w Niemczech. Inauguracja projektu nastąpi w niedzielę podczas koncertu w katowickim NOSPR.
„Trudno o promocję mniej znanej muzyki, szczególnie za granicą. Muzyka polska w Niemczech jest niedoceniania. Nie udało się nam osiągnąć tego, co udało się Czechom, którzy od lat skutecznie się promują” – powiedział dyrektor Sinfonietty Cracovii Jerzy Dybał.
Po koncercie inaugurującym projekt orkiestra Sinfonietta Cracovia pojedzie do Niemiec, gdzie da prawie 20 koncertów, każdy w innym mieście powiatowym - m.in. w Ansbach, Dachau, Esslingen, Ingolstadt, Hamm, Lippstadt, Viersen.
W programie koncertów znajdą się m.in. perły polskiej muzyki barokowej: "Divertimento" Macieja Radziwiłła ? mało znanego, XVIII-wiecznego polskiego kompozytora oraz „Symphonia de Nativitate” ? utwór zrekonstruowany na podstawie ocalałych zapisów anonimowego autora z połowy XVIII w., odnalezionych w bibliotece seminarium duchownego w Sandomierzu.
Publiczność usłyszy również kompozycje, m.in. uwerturę g-moll i symfonia nr 43 es-dur, Franciszka Lessela (1780-1838) ? jedynego polskiego kompozytora, który pobierał nauki u Josepha Haydna. Oprócz polskich utworów w repertuarze znajdą się także kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Krakowskiej orkiestrze jako solistka towarzyszyć będzie kanadyjska skrzypaczka, urodzona w Szanghaju, Susanne Hou. W jej wykonaniu melomani usłyszą utwory Bacha i Mozarta.
„Niezmiernie cieszy fakt, że udało nam się pozyskać do współpracy artystkę tej klasy i wrażliwości, co Susanne Hou” ? powiedział dyrektor Sinfonietty Jerzy Dybał, pod którego batutą zespół wystąpi w trakcie koncertu inaugurującego trasę. Jak dodał, twarz cenionej w świecie Susanne Hou ma jeszcze bardziej zachęcić wymagającą niemiecką publiczność do przyjścia na koncerty, na których wykonane zostaną utwory mniej znanych polskich kompozytorów.
Susanne Hou (ur. 1977) jest laureatką licznych prestiżowych nagród w konkursach skrzypcowych. Jako solistka koncertowała w przeszło 50 krajach z tak sławnymi orkiestrami jak m.in. London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Orkiestra Radio-France, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Czeska Orkiestra Narodowa.
Podczas koncertów w Niemczech gwiazdą sceny będzie także skrzypek i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie Maciej Lulek. Jako koncertmistrz współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim. Uczestniczył w realizacji szeregu nagrań płytowych zarejestrowanych dla prestiżowych wydawnictw muzycznych. Jest laureatem m.in. nagrody Fryderyk w kategorii Album roku ? muzyka kameralna za płytę „Piazzoforte & Kevin Kenner”.
Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy. Umiejętności i świeżość interpretacji przy wsparciu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich zaowocowały w 1994 r. nadaniem zespołowi statusu orkiestry miejskiej oraz nowej nazwy – Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Zespół wielokrotnie był nagradzany w Polsce i za granicą, otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych świata - International Classical Music Award, w kategorii Muzyka współczesna.
Niemieckie tournee Sinfonietty Cracovii współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Międzynarodowego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ itm/