12 tys. zł wynosi pula nagród w tegorocznym konkursie "Al Legro. Tribute to Szpilman", poświęconym urodzonemu w Sosnowcu wybitnemu pianiście i kompozytorowi Władysławowi Szpilmanowi. W jury oceniającym piosenkarzy zasiądzie m.in. jazzman Adam Makowicz.
Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" został po raz pierwszy zorganizowany w 2011 r., w setną rocznicę urodzin Władysława Szpilmana. Pierwszą edycję wygrał Bartosz Jaśkowski, drugą – Agata Rożankowska. W ubiegłym roku Grand Prix zdobył Kamil Franczak z utworem "Tych lat nie odda nikt".
Konkurs ma charakter otwarty; mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, chociaż – jak zaznaczył rzecznik festiwalu Piotr Celej – tych, którzy wiążą swoją przyszłość z muzyką, jest więcej. Jedyne ograniczenie to wiek – minimum 17 lat.
Organizatorzy oczekują od uczestników, że zaprezentują współczesne, własne opracowania kompozycji Szpilmana. Ten wybitny kompozytor i pianista jest autorem ok. 500 piosenek, z których - jak podkreśla Celej - znanych jest kilkanaście. "Zależy nam, aby muzycy wybrali te bardziej zapomniane utwory, żeby je odświeżyli i spróbowali +dopasować+ do obecnych czasów" – powiedział rzecznik konkursu.
Konkurs ma charakter otwarty; mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, chociaż – jak zaznaczył rzecznik festiwalu Piotr Celej – tych, którzy wiążą swoją przyszłość z muzyką, jest więcej. Jedyne ograniczenie to wiek – minimum 17 lat. Zgłoszenia do 4. edycji konkursu można nadsyłać do 28 listopada.
Zgłoszenia do czwartej edycji konkursu można nadsyłać do 28 listopada. "Do tej pory zgłosiło się osiem osób, głównie młodych. Jednak w ubiegłych latach większość zgłoszeń wpłynęła dopiero w ostatnich dniach" – powiedział Celej. Zgłoszenia powinny zawierać nagrania piosenek.
Na ich podstawie biuro konkursu wyłoni artystów, którzy zostaną zaproszeni na przesłuchanie. 6 grudnia umiejętności piosenkarzy oceni jury w składzie: wybitny jazzman Adam Makowicz, piosenkarka, z pochodzenia sosnowiczanka, Agnieszka Chrzanowska oraz aktor Jacek Bończyk.
Wyniki konkursu zostaną zaprezentowane podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 7 grudnia w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Uświetni go recital utworów fortepianowych Władysława Szpilmana w wykonaniu jednego z jurorów – Adama Makowicza.
Organizatorem imprezy jest samorząd Sosnowca.
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w Getcie Warszawskim. Szpilman zarabiał tam, grając na pianinie w kawiarniach. Stał się postacią znaną i popularną, co pomogło mu, niemal cudem, uratować się podczas wywózki z Umschlagplatzu.
Udało mu się też uciec z getta; przez kilka miesięcy ukrywali go przyjaciele w prywatnych mieszkaniach po "aryjskiej" stronie Warszawy. W ukryciu przeżył Powstanie Warszawskie i po jego upadku pozostał w ruinach opuszczonego miasta do stycznia 1945 r. To w tym okresie miało miejsce spotkanie Szpilmana i "dobrego Niemca" - Wilma Hosenfelda.
W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki, których skomponował ok. 500, z czego ok. 150 stało się prawdziwymi przebojami, a wiele cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: "Autobus czerwony", "Tych lat nie odda nikt", "W małym kinie", "Piosenka mariensztacka", "Deszcz", "Nie wierzę piosence", "Do widzenia Teddy", "Jutro będzie dobry dzień". Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.(PAP)
akp/ ktp/ gma/