Kultura i sztuka po 1989 roku

13.11.2018

Śląskie: 2019 r. - Rokiem Stanisława Hadyny

Rok 2019. będzie w woj. śląskim obchodzony jako Rok Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - zdecydowali podczas wtorkowej, ostatniej sesji Sejmiku Woj. Śląskiego kończącej się kadencji.

Dziękując za tę decyzję, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak powiedział, że „prof. Hadyna jest człowiekiem, którego warto nobilitować, którego osobę warto popularyzować”. Zapewnił, że Zespół „będzie robił wszystko, aby popularyzować i promować region i kraj wszędzie, gdzie to możliwe”.

W oświadczeniu przyjętym we wtorek radni woj. śląskiego przypomnieli m.in., że w 2019 r. przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny – wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, urodzony 25 września 1919 r. w Karpętnej na Zaolziu Hadyna był wybitną osobowością o uznanym dorobku muzycznym i literackim. Pracował początkowo jako pedagog i organizator kultury muzycznej w śląskich szkołach; „w miarę upływu lat uczynił sensem swojego życia popularyzowanie polskiej kultury, ze szczególną troską o zachowanie jej ludowego wymiaru”.

Dorobek muzyczny Stanisława Hadyny to kompozycje i opracowania ponad 250 pieśni i 30 tańców, w tym solowe i chóralne utwory dla zespołu „Śląsk”. Wśród jego twórczych dokonań są także koncerty fortepianowe, kantaty, poematy symfoniczno-baletowe oraz muzyka teatralna i filmowa.

„Był erudytą o ogromnej wiedzy i niepospolitych zdolnościach narracyjnych. Spod jego pióra wyszły wielokrotnie nagradzane na świecie dzieła literackie: dramaty, powieści, reportaże, eseje, słuchowiska radiowe i audycje telewizyjne”.

W oświadczeniu zaznaczono, że w pamięci Polaków utrwalił się przede wszystkim jako twórca, dyrektor naczelny i artystyczny Zespołu „Śląsk”. Funkcję tę pełnił w latach 1953-1968 i później, od 1 marca 1990 r. niemal do śmierci. „Autorska wizja zawodowego zespołu pieśni i tańca, jako artystycznej syntezy muzyki ludowej, śpiewu, tańca i kostiumów, stała się dzięki niemu jednym z najbardziej znanych w świecie zjawisk polskiej kultury narodowej” - przypomnieli radni.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, o sukcesie „Śląska” i jego ponadczasowej renomie zadecydowała pasja jego twórcy, jego autorytet i talent pedagogiczny. „Kompozycje i muzyczne opracowania motywów ludowych do dziś imponują bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”, a „oryginalna hadynowska stylistyka stała się trwałym elementem kultury narodowej”.

„Stanisław Hadyna posiadał nadzwyczajną zdolność wyczuwania tego, co należy bezwzględnie ocalić z ludowego źródła, a co można przetworzyć i dostosować do współczesnego słuchacza” - podkreślili radni.

Stanisław Hadyna zmarł 1 stycznia 1999 r. w Krakowie, spoczywa na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” w Wiśle. Zespół „Śląsk” nosi imię Stanisława Hadyny, a w koszęcińskiej siedzibie zespołu stoi jego pomnik.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami woj. śląskiego 2018 r. jest w regionie obchodzony m.in. jako „Rok Profilaktyki Raka Piersi”, "Rok Odry — Rzeki Pozytywnej Energii", "Rok odzyskania przez Polskę niepodległości" oraz "Rok 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego".(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL