Sławomir Zubrzycki, konstruktor instrumentu „viola organista”, zbudowanego wg projektu Leonarda da Vinci, wystąpi 22 września na festiwalu muzyki renesansowej w zamku Clos Luce, we Francji, gdzie da Vinci zmarł.
Sławomir Zubrzycki jest krakowskim pianistą. Na podstawie szkiców Leonarda da Vinci 4 lata temu skonstruował instrument "viola organista", na którym koncertuje.
"Leonardo da Vinci był także muzykiem, o czym mało kto wie – grał biegle na smyczkowym instrumencie - viola da braccio. Organizował w Blois nad Loarą, wielkie gale i przyjęcia dla francuskiego króla Franciszka I. Dlatego zamek Clos Luce, gdzie Leonardo da Vinci przebywał od roku 1516 do maja 1519, kiedy zmarł, organizuje od 12 lat Europejski Festiwal Muzyki Renesansu. Jego gościem specjalnym jest w tym roku Sławomir Zubrzycki i jego +viola organista+" - powiedziała PAP Irina Metzl, rzecznik prasowy festiwalu w Blois.
Sławomir Zubrzycki, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej: pianista, pedagog i konstruktor instrumentów, rozpoczął budowę swego instrumentu 10 lat temu, opierając się na szkicach Leonarda da Vinci, nielicznych zapisach archiwalnych oraz obserwacjach dokonanych podczas wizyty w brukselskim muzeum instrumentów, gdzie zachowany jest jedyny egzemplarz podobnego instrumentu. W roku 2013 Zubrzycki po raz pierwszy zaprezentował instrument pod nazwą "viola organista" na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego miasta Krakowa.
"Dźwięk tego instrumentu jest nieadekwatny do jego formy: to z pozoru instrument klawiszowy, a w efekcie brzmieniowym - smyczkowy, czego nikt się nie spodziewa, widząc jaki ma kształt. Na +violi organista+ gra się na klawiszach, niemniej poruszają one mechanizm, który dociąga strunę do wirującego smyczka napędzanego mechanizmem pedałowym, co daje brzmienie przypominające violę da gamba i wiolonczelę" - powiedział Zubrzycki.
"Od momentu pierwszego koncertu otrzymałem bardzo wiele zaproszeń na prestiżowe festiwale muzyki dawnej, gdzie występowałem jako solista i konstruktor +violi organista+. Koncertowałem m.in. w Sztokholmie, Pradze, Bukareszcie, Vercelli, Wrocławiu, Mediolanie czy w Stavanger. Zamek Clos Luce jest niezwykłym miejscem ze względu na związki z Leonardem da Vinci. Zagram tam trzy koncerty z muzyką renesansu i wczesnego baroku: 22, 23 i 24 września" - powiedział.
W zamku Clos Luce, leżącym nad Loarą, znajdują się komnaty, w których mieszkał Leonardo i duża ekspozycja poświęcona genialnemu twórcy. Festiwal ten już teraz wpisuje się w obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci, przypadającej za 2 lata - w maju 2019 roku.
autor: Grzegorz Kościński (PAP)
gkos/aszw/