Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2017

Słoweńcy zwycięzcami konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Ada Sari 1929 r. Źródło: NAC Ada Sari 1929 r. Źródło: NAC

Sopranistka Mojca Bitenc oraz baryton Domen Križaj ze Słowenii zostali zwycięzcami XVII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Polscy śpiewacy znaleźli się na podium. W głosach męskich drugą nagrodę jury przyznało Pawłowi Trojakowi, barytonowi z Polski. Trzecią nagrodę wyśpiewał również Polak, tenor Albert Memeti. Trzecią nagrodę w kategorii głosów żeńskim ex aequo zdobyły: Aleksandra Jovanović – sopranistka z Serbii oraz polska sopranistka, Hanna Okońska. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia: sopranistce Monice Buczkowskiej, oraz śpiewającym barytonem Sławomirowi Kowalewskiemu i Damianowi Wilmie.

Główną nagrodą w konkursie im. Ady Sari było 21 tys. zł.

"Wszyscy, którzy wzięli udział w finale, zasługiwali na nagrody. Pamiętajmy, że wynik był wypadkową wszystkich etapów, a różnice pomiędzy uczestnikami były często niewielkie" – mówiła w sobotę po ogłoszeniu wyników przewodnicząca międzynarodowego jury Małgorzata Walewska.

W szranki o najlepszego śpiewaka nowosądeckiego konkursu stanęło 67 śpiewaków. Etap finałowy konkursu odbył się w piątkowy wieczór. Do końcowego etapu zakwalifikowało się trzynaścioro śpiewaków; dziewięcioro Polaków, dwoje ze Słowenii oraz z Chorwacji i Serbii. Artyści występowali przy akompaniamencie Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Śpiewacy w finale mieli wykonać dwie wybrane arie.

Kierowniczka organizacyjna Festiwalu Liliana Olech powiedziała, że przebieg tegorocznego wydarzenia spełnił oczekiwania komisji artystycznej. "Poziom konkursowych koncertów był bardzo wysoki i wyrównany. Bardzo dobrze zaprezentowały się kraje bałkańskie, co zaowocowało głównymi nagrodami dla Słoweńców. W czasie obrad, jury podkreślało, że pojawiło się wiele interesujących wokalistów" – mówiła Olech.

Konkurs im. Ady Sari jest adresowane do młodych śpiewaków. W kategorii żeńskiej górna granica wieku do 30 lat a męskiej 32 lata.

Na sobotni wieczór w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu zaplanowano uroczysty koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbywa się co dwa lata, od 1985 r. Organizuje go Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Patronka wydarzenia - Ada Sari (właściwie Jadwiga Szayer) urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, gdzie jej ojciec był burmistrzem miasta. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata. II wojnę światową spędziła w Warszawie, ucząc muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową. (PAP)

szb/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL