Na ławeczce na placu Wybickiego w Gdańsku, gdzie od 2002 r. zasiada bohater najsłynniejszej powieści Guentera Grassa - Oskar, może pojawić się także postać autora "Blaszanego Bębenka". PAP z kamerą odwiedziła to i inne gdańskie miejsca związane z Grassem i jego książkami.
Nagranie wideo: http://www.pap.pl/wideo
Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak, miasto chce w ten sposób upamiętnić urodzonego w Gdańsku noblistę. Pawlak wyjaśnił, że dziś nie sposób przewidzieć, kiedy projekt zostanie zrealizowany, wiadomo natomiast, że w na początku maja w gdańskim kościele św. Jana, który był ulubioną świątynią pisarza, odbędzie się spotkanie upamiętniające Grassa.
Grass urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku, mającym wówczas status wolnego miasta. To z Gdańskiem związał losy wielu bohaterów swoich książek.
W gdańskiej Kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego ochrzczony został zarówno Grass jak i bohater "Blaszanego bębenka" Oskar Matzerath. Na ulicy Lelewela (Labesweg) pod numerem 13 mieszkał sam Grass, a w tej samej okolicy spędzały czas postaci z jego książek. W okresie międzywojennym w gdańskiej Zbrojowni funkcjonowały sklepy, w tym również sklep Marksa, gdzie Oskar nabywał swoje ulubione bębenki.
Światowy rozgłos Grassowi przyniosła właśnie powieść "Blaszany bębenek" (1959) - pierwsza część "Gdańskiej trylogii", na którą składają się ponadto "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963). Historia bohatera "Blaszanego bębenka" Oskara Matzeratha - chłopca z niemiecko-kaszubskiej rodziny z Gdańska, który na znak protestu przeciwko nazistom przestaje rosnąć, pozostając karłem - weszła do kanonu światowej literatury jako przykład obrachunku z hitlerowską przeszłością Niemiec.
Guenter Grass, honorowy obywatel Gdańska zmarł w poniedziałek w Lubece w wieku 87 lat. (PAP)
aks/ laz/