Premierowy spektakl inspirowany „Sztukmistrzem z Lublina” I. B. Singera rozpocznie w piątek Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego „Cyrkulacje”. Podczas imprezy zaplanowano też konkurs etiud, w którym wystartują artyści m.in. z Ukrainy, Łotwy, Polski, Węgier.
„Chcemy, by +Cyrkulacje+ były okazją do odkrywania wszystkiego, co w cyrku najlepsze, dlatego od dwóch lat poza konkursem etiud prezentujemy widowiskowe pełnometrażowe spektakle, bo naszą ideą jest również pokazywanie różnorodności cyrku współczesnego” – zaznaczyła w rozmowie z PAP Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego „Cyrkulacje” rozpocznie się w piątek w Centrum Spotkania Kultur Lublinie i potrwa do 10 października. Na początek ósmej edycji imprezy zaplanowano polską premierę spektaklu „Tribute” w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze, który inspirowany jest „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaca Bashevisa Singera.
„To spektakl, który w twórczy sposób podchodzi do dziedzictwa żydowskiego. Moim zdaniem Lublin jest miastem szczególnym, gdzie ta kultura żydowska była obecna. Na sposób cyrkowy - za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych - opowiadamy o tym wielkim dziedzictwie, +wielkiej nieobecności+ kultury żydowskiej w aktualnej Polsce” – dodała Reczek-Szwed.
Widzowie będą mogli zobaczyć w Lublinie również futurystyczny spektakl „O’DD” Rauliego Dahlberga z fińskiej grupy Race Horse Company. Jak podają organizatorzy festiwalu, to inspirowany science fiction ultra-fizyczny cyrk, który bawi się ograniczeniami praw fizyki. „Jego centrum stanowią wirtuozerskie akrobacje Dahlberga na trampolinie. Bez słów, przez akrobatykę i manipulację przedmiotami, z wykorzystaniem unikalnych rekwizytów, Race Horse Company zabiera w świat, który wykracza poza codzienne doświadczenia” – przekazano w komunikacie.
W Konkursie Etiud Nowocyrkowych weźmie udział 12 grup lub solistów m.in. z Ukrainy, Łotwy, Polski, Węgier, którzy wcześniej przeszli proces eliminacji. „Teraz przyjeżdżają do Lublina, gdzie przez cały tydzień będą ćwiczyć choreografię i przygotowywać się do występów w trzech spektaklach, podczas których oceniani będą przez profesjonalne jury, a na koniec wręczone zostaną nagrody dla najlepszych” – dodała Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
W rozmowie z PAP wyjaśniła, że cyrk współczesny, nowy cyrk to dziedzina sztuki, która wykorzystuje tradycyjne formy wyrazu, np. żonglerkę, akrobatykę, jako sposób do opowiedzenia swoich historii i próby zaangażowania emocjonalnego widza. „Kiedyś cyrk miał za zadanie tylko bawić. Współczesny cyrk nie jest tylko elementem rozrywki; może być też poważny. Z jednej strony nadal zachwyca swoimi umiejętnościami technicznymi, ale też opowiada o czymś nieoczywistym, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji” – zaznaczyła ekspertka.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/