Multimedialne widowisko "Ksenofonia" w reżyserii Jana Komasy, przygotowane na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca, będzie największym wydarzeniem tegorocznej edycji Malta Festival. Impreza odbywać się będzie od 17 do 28 czerwca w Poznaniu.
Podczas tegorocznej odsłony Malta Festival widownia będzie mogła uczestniczyć w 241 wydarzeniach artystycznych - koncertach, spektaklach, dyskusjach, wystawach, warsztatach, performance'ach - przygotowanych przez 780 twórców i aktywistów z 21 krajów. Do najważniejszych wydarzeń imprezy należeć będzie sekcja "Idiom", przygotowana pod hasłem "Paradoks widza" oraz finałowy spektakl - widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla innego", przygotowana z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.
"Było to jednodniowe powstanie, które miało miejsce 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu. Był to pierwszy po wojnie bunt przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumiony przez wojsko. 100 tysięcy ludzi na Placu Mickiewicza, 330 czołgów przeciwko im" - przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Michał Merczyński.
Jak ocenił Jan Komasa, "to był pełny, odpowiedzialny ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w państwie jest nieprzyzwoite i trzeba się temu sprzeciwić". "Chcemy pokazać rewolucję za pomocą ruchu. Kilkudziesięciu tancerzy odtańczy przed nami autorytarny terror i dążenie do niepodległości, niezależności" - zapowiedział.
Jak ocenił Jan Komasa, "to był pełny, odpowiedzialny ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w państwie jest nieprzyzwoite i trzeba się temu sprzeciwić" - powiedział autor koncepcji artystycznej i scenariusza widowiska, reżyser m.in. "Sali samobójców" (2011) i "Miasta 44" (2014), laureat Paszportu Polityki. "Chcemy pokazać rewolucję za pomocą ruchu. Kilkudziesięciu tancerzy odtańczy przed nami autorytarny terror i dążenie do niepodległości, niezależności" - zapowiedział.
Jak podkreślili organizatorzy, maltańskie widowisko będzie połączeniem obrazu, tańca i muzyki. Komasa zaprosił do współpracy choreografa Michała Mikołajczyka (związanego m.in. z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim), a także muzyków: Bartłomieja Wąsika i Miłosza Pękalę z grupy Kwadrofonik, również nagrodzonej w przeszłości Paszportem Polityki.
Jak przypomniał Merczyński, już 10 lat temu - w 50. rocznicę wydarzeń czerwcowych - festiwal wystawił plenerowe widowisko, wyreżyserowane przez Izabelę Cywińską i nawiązujące do jej przedstawienia "Oskarżony. Czerwiec pięćdziesiąt sześć" z 1981 r. Tegoroczny spektakl będzie próbą opowiedzenia o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza.
Kuratorką tegorocznej sekcji "Idiom" została holenderska artystka Lotte van den Berg, która - jak zapowiedziała - poświęci się działaniom artystycznym, mającym na celu refleksję nad "otwartością" współczesnego świata i dostępnością informacji na każdy temat. W sytuacji, w której nie da się posiąść całej wiedzy, którą chciałoby się pojąć, gdy liczba informacji przekracza ludzie możliwości percepcyjne, właściwym krokiem nie byłoby "zawężenie" prywatnego świata i poświęcenie "percypowania" świata w jego totalności na rzecz "działania" na mniejszą skalę?.
Artystka zaprezentuje także swój spektakl "Wasteland", inspirowany książką "Hańba" J. M. Coetzeego, oraz trwający osiem dni cykl "Building conversations", w którym widzowie stają się aktorami i reżyserami.
"Paradoks widza jest paradoksem bycia daleko i blisko jednocześnie" - tłumaczyła van den Berg. "Odseparowanie się od przedmiotów, osób i sytuacji, którym człowiek się przygląda i jednocześnie nawiązywania z nimi więzi, gdy się je śledzi. Te ruchy oddalania się i przybliżania nastają podobnie. Widz odróżnia siebie od innych i jednocześnie przez obserwację staje się ich częścią (...) Oddajemy do waszej dyspozycji przestrzeń teatralną, dając możliwość zarówno doświadczenia w niej wyczerpującego chaosu współczesnego świata, jak i znalezienia w niej schronienia. To jest dzisiaj wyzwanie" - dodała.
Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r., jako platforma do prezentowania sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Jego nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, znajdującego się w Poznaniu. W ciągu działania Malta Festival w Poznaniu występowali tacy artyści jak m.in. grupa Radiohead, Michael Nyman, Buena Vista Social Club, Anthony and the Johnsons czy Elvis Costello.
Największym wydarzeniem zeszłorocznej edycji była opera "Czarodziejska góra", stworzona przez Pawła Mykietyna, Andrzeja Chyrę, Mirosława Bałkę i Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, na podstawie powieści Tomasza Manna.
Szczegółowy program Malta Festivalu dostępny jest na stronie internetowej www.malta-festival.pl (PAP)
pj/ mhr/