Dekada Gierka

05.07.2018

Spektakl o 1978 r. przygotowany przez młodzież dla Teatru Bagatela

"Rok 1978, czyli Polacy w kosmosie. Rekonstrukcja". Źródło: Teatr Bagatela "Rok 1978, czyli Polacy w kosmosie. Rekonstrukcja". Źródło: Teatr Bagatela

„Rok 1978, czyli Polacy w kosmosie. Rekonstrukcja” – to tytuł spektaklu, który dla Teatru Bagatela w Krakowie przygotowała młodzież w wieku 10-18 lat. Premiera odbędzie się w sobotę na Scenie na Sarego.

Przedstawienie powstało w ramach cyklicznych warsztatów teatralnych, które od siedmiu lat prowadzą z młodzieżą artyści związani z Bagatelą. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 38 osób w wieku od 10 do 18 lat pracowało nad spektaklem, który widzów zaprasza do wędrówki w przeszłość sprzed 40 lat.

Rok 1978 – przypominają twórcy w informacji prasowej – był szczególny w powojennej historii: to rok lotu w kosmos pierwszego polskiego astronauty, rok piłkarskich mistrzostw świata w Argentynie, rok zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz, rok wyboru Polaka na papieża, rok pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia z UFO zarejestrowanego w Polsce.

„Te wszystkie wydarzenia stały się bodźcem, zachętą, pretekstem oraz tłem do powstania szalonej, mniej lub bardziej fikcyjnej opowieści ułożonej przez młodych aktorów” – czytamy w komunikacie prasowym.

Fabuła, nad której powstawaniem czuwał dramaturg Łukasz Drewniak, przypomina scenariusze science fiction.

„Rekonstruujemy dwie rzeczywistości, przyglądamy się obyczajom tamtej epoki, zastanawiamy, jak jedno społeczeństwo rozumiało drugie i jak kapitalizm przyglądał się socjalizmowi. Z jednej strony przypomnienie barwnego skontrastowanego świata, z drugiej – lekcja historii najnowszej” – powiedział o spektaklu reżyser Dariusz Starczewski.

Kolejne spektakle po premierze to: 8 lipca oraz 22 i 23 września.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL