Inne

15.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

Spektakl o warmińskich baśniach nagrodzony na festiwalu w Zagrzebiu

Spektakl olsztyńskiego Teatru Lalek, na który składają się warmińskie baśnie autorstwa poetki, pisarki Marii Zientary-Malewskiej, został nagrodzony podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu w Chorwacji. Impreza zakończyła się w niedzielę.

Jak poinformowała PAP kierownik literacki olsztyńskiego teatru lalek Małgorzata Pietrzak spektakl "Na Warmii... dawno, dawno temu" zdobył w Zagrzebiu dwie prestiżowe nagrody: pierwszą za najlepszą animację dla aktorów i drugą za lalki dla scenografa Ireneusza Salwy.

Przedstawienie prezentuje trzy warmińskie baśnie, spisane przez najbardziej znaną warmińską pisarkę i poetkę Marię Zientarę-Malewską.

Przedstawienie prezentuje trzy warmińskie baśnie, spisane przez najbardziej znaną warmińską pisarkę i poetkę Marię Zientarę-Malewską. Są to legendy o: jeziorze Łansik obecnie Linowskim, kryjącym tajemnice sympatycznego rodzeństwa i złej czarownicy; jeziorze Skanda, wokół którego rozłożyli się rozbójnicy i tam więzili olsztyńską burmistrzankę; oraz o maleńkim jeziorze Karaśnik i stojącej obok murowanej kapliczce, upamiętniającej mogiłę pustelnika, pokutującego za grzeszne życie.

Wykorzystywane w przedstawieniu lalki - jak powiedziała Pietrzak - zrobiono z przedmiotów codziennego użytku. "Na przykład czarownica jest wykonana z gumowej gruszki do odsysania kataru, młotek udaje kowala, inne postaci uszyte są ze szmatek, gałązki imitują las, a stołek - taboret, raz udaje wieżę, innym razem staje się więzieniem" - mówiła.

Jak zaznaczyła, rekwizyty są proste w wykonaniu, ale silnie działają na wyobraźnię małych widzów - to zasługa aktorów, którzy animują lalki. "W dzisiejszym świecie, gdzie sztuki wizualne można spotkać w każdym momencie i wszystko pokazane jest wprost, okazuje się, że mali odbiorcy chcą oglądać animację prostymi przedmiotami. Dzięki niej rozwijają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną" - dodała Pietrzak.

Reżyserem nagrodzonego spektaklu jest Zbigniew Głowacki.(PAP)

ali/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL