Spektakl oparty na utworach Jana Brzechwy przygotował reżyser Jan Polewka. Premiera sztuki „Towarzystwo Pana Brzechwy” odbędzie się w sobotę w Teatrze Groteska w Krakowie.
Bohaterem przedstawienia jest dzielny i utalentowany chłopiec Tomek Drops. Wysłany przez starszych braci w świat, decyduje się spełnić swoje marzenia i zakłada wędrowny teatr. Po drodze spotka: Bociana, Myszkę, Wiewiórkę, Ślimaka i Stonogę – zwierzątka, które wstępują do jego grupy aktorskiej. Wkrótce bohaterowie stają się znanymi i cenionymi artystami teatralnymi.
„To przedstawienie familijne. Przeznaczone dla osób od lat pięciu do 99, ale jak będą trochę młodsi lub trochę starsi, to nic się nie stanie. Zapewne każdy odnajdzie w +Towarzystwie Jana Brzechwy+ coś innego, coś dla siebie” – powiedział PAP reżyser.
Według reżysera spektaklu, Brzechwa oraz spokrewnieni z nim Bolesław Leśmian i Julian Tuwim „to najwięksi czarodzieje języka poezji polskiej i dlatego trzeba o nich przypominać”. Dodał, że wkrótce w swojej pracy twórczej chciałby się zająć wierszami dla dzieci autorstwa Tuwima.
Dodał, że dzieci w wieku od ok. siedmiu do ok. dziesięciu lat, które w czwartek obejrzały próbę generalną, żywo reagowały na wiele scen. Małym widzom spodobały się również fragmenty, które, jakby się mogło wydawać, przeznaczone są dla starszych, np. bardzo zainteresował ich aktor śpiewający do muzyki bluesowej.
Scenariusz do „Towarzystwa Pana Brzechwy” Polewka stworzył na podstawie książeczki „Pan Drops i jego trupa” z 1946 r. Jak przyznał, wybrał tekst m.in. z powodów osobistych. Sam jako dziecko czytał o przygodach pana Dropsa. Spektakl jest wzbogacony o fragmenty z innych wierszy Brzechwy, np. „Pali się”.
Według Polewki, Brzechwa oraz spokrewnieni z nim Bolesław Leśmian i Julian Tuwim „to najwięksi czarodzieje języka poezji polskiej i dlatego trzeba o nich przypominać”. Dodał, że wkrótce w swojej pracy twórczej chciałby się zająć wierszami dla dzieci autorstwa Tuwima.
Jan Polewka urodził się w 1945 r. w Krakowie. Jest reżyserem i scenografem teatralnym; absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stworzył ponad 150 scenografii teatralnych i operowych. Współpracował m.in. z Bogdanem Hussakowskim przy „Balladynie” Juliusza Słowackiego, „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry, z Jerzym Kreczmarem przy "Dziadach kowieńskich" Adama Mickiewicza.
Pracował także z włoskim reżyserem Giovannim Pampiglione. Przygotował dla niego scenografie do takich włoskich sztuk jak m.in. "Król Jeleń" Carla Gozziego, "Venezia, Venezia" Carla Goldoniego. Wystawiane były one w polskich teatrach.
W latach 1990-1998 był dyrektorem Teatru Groteska, gdzie reżyserował głównie spektakle dla dzieci. Przygotował m.in. "W 80 dni naokoło światów" wg Juliusza Verne'a, "120 przygód Koziołka Matołka" wg Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, "Słońce w Dolinie Muminków" Tove Jansson. Z okazji setnych urodzin hiszpańskiego malarza Joana Miro wystawił autorskie widowisko "Miromagia". (PAP)
bko/ abe/