"Insenso” - spektakl dedykowany Melinie Mercouri, greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), będzie miał premierę w piątek we Wrocławiu. To jedno z pierwszych wydarzeń cyklu imprez otwierających sprawowanie przez Wrocław tytułu ESK 2016.
„Insenso” to sztuka napisana przez urodzoną we Wrocławiu artystkę greckiego pochodzenia Alexandrę Kazazou. Spektakl, powstały na podstawie tekstu Dimitrisa Dimitriadisa, dedykowany jest Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury.
To opowieść o kobiecie, której postępowanie całkowicie determinowane jest miłością wykraczającą poza logikę. Autorka przedstawienia podkreśla, że „Insenso” jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. „W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy” - powiedziała Kazazou.
Spektakl powstał we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Jego premier odbędzie się w piątek na scenie Centrum Technologii Audiowizualnych.
Przedstawienie jest częścią projektu „Mercouri/Xenakis”, który jest jednym z wydarzeń cyklu imprez otwierających sprawowanie przez Wrocław tytułu ESK 2016. W ramach tego projektu przygotowano również wystawy i koncerty poświęcone twórczości Mercouri oraz Iannisa Xenakisa, legendarnego greckiego architekta i kompozytora.
Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach Wrocławia.
Głównym wydarzeniem ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane „Przebudzenie”, które zaplanowano na niedzielę. Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi. „17 stycznia cztery duchy obudzą się w czterech miejscach miasta i ruszą w kilkukilometrową podróż, by spotkać się w Rynku” - zapowiedział reżyser spektaklu Chris Baldwin, który jest również kuratorem ESK odpowiedzialnym za sztukę performance.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych.
Stolica Dolnego Śląska sprawuje ten tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). (PAP)
pdo/ agz/