Sztuka "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Marii Wojtyszko zwyciężyła w kategorii "najlepszy spektakl" w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienie w reż. Jakuba Krofty wystawia Wrocławski Teatr Lalek.
Nagrodę na wtorkowej uroczystości w Warszawie wręczyła minister kultury Małgorzata Omilanowska. "Ten konkurs udowadnia, że spełnia swoją rolę" - powiedziała minister, nawiązując do wzrostu liczby inscenizacji tekstów polskich autorów na rodzimych scenach.
Minister kultury skomentowała w swoim wystąpieniu odwołanie spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii na festiwalu Malta w Poznaniu. Spektakl miał być tam pokazany 27 i 28 czerwca. Przeciwko jego wystawieniu protestowały środowiska katolickie i prawicowe. Zapewniając środowisko teatralne, że mają w niej "żelazne oparcie", Omilanowska podkreśliła, że "nie ma w Polsce miejsca dla cenzury". Słowa te zostały przyjęte długimi brawami.
"Wolność wypowiedzi artystycznej to podstawa demokracji i to są zapisy konstytucyjne. Ja na tę Konstytucję przysięgłam. I to nie były puste słowa. (...) Nie dopuszczę nigdy do tego, by ktokolwiek podniósł rękę na wolność artystów. To musi być tak jasne jak słońce na niebie w pogodny dzień" - mówiła minister Małgorzata Omilanowska, dodając, że "artyści otwierają oczy (...) od wielu dziesiątek lat".
"Wolność wypowiedzi artystycznej to podstawa demokracji i to są zapisy konstytucyjne. Ja na tę Konstytucję przysięgłam. I to nie były puste słowa. (...) Nie dopuszczę nigdy do tego, by ktokolwiek podniósł rękę na wolność artystów. To musi być tak jasne jak słońce na niebie w pogodny dzień" - mówiła, dodając, że "artyści otwierają oczy (...) od wielu dziesiątek lat".
"Jeżeli uznamy tę sztukę za bluźnierczą, to musimy sobie powiedzieć, że utworów artystycznych o bluźnierczej treści powstało w kulturze polskiej i europejskiej już setki, a nawet tysiące. Bo jak inaczej zinterpretować słowa Mickiewicza: +Z Bogiem albo mimo Boga+? Z punktu widzenia kanonicznej i teologicznej interpretacji to też jest bluźnierstwo, ale nikomu nie przyjdzie do głowy dyskutować z tym przekazem, a jest tylko źródłem refleksji" - zwróciła uwagę Omilanowska.
Nagrodzona sztuka - "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" - to komedia muzyczna skierowana przede wszystkim do gimnazjalistów i licealistów. Tytułowy bohater jest trzynastoletnim pechowcem. Nie ma przyjaciół, koledzy w szkole nękają go, a dziewczyna, w której jest zakochany, nie zwraca na niego uwagi. Na dodatek rodzice chłopca postanawiają się rozwieść.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 97 spektakli zgłoszonych przez 65 instytucji, teatrów, stowarzyszeń, fundacji i szkół teatralnych. W finale znalazło się 12 spektakli wystawianych na scenach w całym kraju.
Nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny otrzymali Katarzyna Dworak i Paweł Wolak za "Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł".
Zespołową nagrodę aktorską przyznano aktorom spektaklu "Bitwa warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Jacka Timingeriu nagrodzono za spektakl "Władca skarpetek wystawionego" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
Agnieszka Przepiórska otrzymała nagrodę za rolę w spektaklu "Tato nie wraca" Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie. Łukaszowi Chrzuszczowi przyznano nagrodę za rolę Jana Piszczyka w spektaklu "Piszczyk" Jana Czaplińskiego i Piotra Rowickiego w reż. Ratajczaka w Teatrze Polskim w Poznaniu.
W konkursie nagradzane są najciekawsze spektakle repertuarowe w polskim teatrze. Powołał go w 1995 r. reżyser teatralny i ówczesny minister kultury Kazimierz Dejmek.
Wyłonienie zwycięzców odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym zgłoszone do konkursu spektakle ogląda komisja artystyczna, następnie ogłasza listę spektakli zakwalifikowanych do drugiego etapu. Spośród finałowych sztuk zwycięzców wyłania jury.
W pracach komisji artystycznej pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego biorą udział: Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Witold Mrozek, Joanna Ostrowska, Adriana Prodeus. W jury zasiadają: Sławomira Łozińska, Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek, Bożena Sawicka, Jacek Wakar.
Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. (PAP)
mce/ agz/ jbr/