Scenografka Aleksandra Starzyńska, aktorka Agnieszka Skrzypczak i reżyser oraz dramaturg Radosław Stępień zostali laureatami nagrody im. Leona Schillera - poinformował w czwartek w rocznicę urodzin patrona nagrody Związek Artystów Scen Polskich.
Jak poinformowano na stronie ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji - "programowa Rada Sekcji rozpatrzyła zgłoszone kandydatury do Nagrody im. Leona Schillera. Po zapoznaniu się z załączoną dokumentacją, Rada postanowiła rekomendować do Nagrody Zarządowi Głównemu trzy osoby: Aleksandrę Starzyńską, zgłoszoną przez Sekcję Scenografów ZASP przy aprobacie Sekcji Teatrów Lalkowych, Agnieszkę Skrzypczak, wytypowaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP oraz Radosława Stępnia, którego kandydaturę zgłosił Oddział Krakowski Stowarzyszenia. Zarząd Główny, po zapoznaniu się z protokołem Rady, zaakceptował jej opinię".
Aleksandra Starzyńska jest absolwentką Wydziału Mediów i Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła dyplomem u prof. Doroty Kołodyńskiej. Jest autorką kostiumów i scenografii w teatrze dramatycznym i lalkowym do spektakli, m.in.: "Królowa Śniegu" w Teatrze Miejskim w Gliwicach, "Ulf i balon" w poznańskim Teatrze Animacji, "Kruk krukowi" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, "Boże mój" w Teatrze Polonia.
Jest laureatką Nagrody Prezesa TVP za najlepszy dyplom scenograficzny pt. "Nocne czuwanie" i nagrody dyrektor Agencji Teatru TVP Ewy Millies-Lacroix oraz nagrody za scenografię do spektaklu "Pędrek Wyrzutek" podczas 43. Opolskich Konfrontacji oraz nagrody Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki na Festiwalu Nowej Scenografii, organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach.
"To, co zwróciło naszą uwagę podczas oglądania takich przedstawień, jak +Pędrek Wyrzutek+, zachwycająco wydobyty świat w +Kruk krukowi+ z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, czy zimna jak lód +Królowa Śniegu+ Andersena, to pasja do teatru lalkowego, teatru dla dzieci" - napisała w rekomendacji Barbara Zawada, przewodnicząca Sekcji Scenografów ZASP. Jej zdaniem Starzyńska "tworzy mądre, niebanalne, pomysłowe, dowcipne, niezwykłej urody lalki i dekoracje. Charakterystyczny jest minimalizm, wyszukana forma, ucieczka od dosłowności i oczywistych skojarzeń".
Radosław Stępień jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego i Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na kierunku Wiedza o Teatrze i Filologia Polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował m.in.: "Olbrzym cieniem karła. Szkice ze szklanego serca" wg Wernera Herzoga, "Hamlet" Williama Szekspira i tekstów własnych. Jego "Pannę Julię" Augusta Strindberga można oglądać w Teatrze Ludowym w Krakowie. Za spektakl ten otrzymał nagrodę ZAiKS na VIII Forum Młodej Reżyserii za spektakl.
Stępień jest stypendystą rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych.
W rekomendacji do prof. Józef Opalski napisał: "był także moim asystentem przy realizacji +Nie całkiem wesołej historii+ Czechowa w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie". "Od razu trzeba powiedzieć, iż asystentem wzorowym. Należy on bowiem do młodych artystów obdarzonych nie tylko talentem, ale i niebywałą erudycją (zadziwiającą u tak młodego człowieka) oraz niezwykłą sumiennością i zaangażowaniem" - dodał.
Agnieszka Skrzypczak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. O wielu lat pracuje w Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W instytucji tej zadebiutowała jako studentka rolą Jean w "Gorącym lecie w Oklahomie" w reżyserii Artura Urbańskiego. Wśród jej kreacji aktorskich znalazły się m.in.: Ada w "Instynkcie gry", Michelle w "Gruzach", Sylwia w "Zwłoce".
Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych, na XXX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała m.in. Nagrodę jury za rolę w spektaklu "Z Różewicza dyplom", a także Nagrody dla młodej aktorki za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Otrzymała również Nagrodę Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ "Srebrnego Pierścienia" za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy", za która otrzymała również Złotą Maskę - nagrodę łódzkich dziennikarzy dla najlepszego debiutu aktorskiego. W kwietniu będzie można obejrzeć ją w spektaklu "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
W rekomendacji Krystyna Piaseczna i Łukasz Kaczyński z Sekcji Krytyków Teatralnych napisali: "dziś (...) jest czołową aktorką nie tylko swojego pokolenia w wielopokoleniowym zespole Teatru im. Jaracza, ale też wśród pozostałych scen dramatycznych Łodzi". W ocenie Piasecznej i Kaczyńskiego "dla widza jest ona gwarancją najwyższej rangi aktorstwa". Podkreślono, że "można dziś łatwo wskazać cechy jej aktorstwa i typy postaci, które pogłębia z sezonu na sezon otwierając widzów na nowe płaszczyzny rozumienia człowieczeństwa/kobiecości
Nagroda Leona Schillera "nosi miano jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia od 1950 r. aż do śmierci, 25 marca 1954 r" - podał ZASP.
Jak poinformowano, nagroda pierwotnie przyznawana była jedynie reżyserom. Jest ona wyróżnieniem "za wysoką jakość – wykonawczą i realizatorską – wnoszoną do sztuki teatralnej przez młodych twórców: artystów teatru, zespołów składających się z młodych artystów sceny". Może być także wyróżnieniem za pracę teoretyczną z dziedziny teatru."(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/