Siedem stref aktywności na Wiśle i jej brzegach - koncerty, szkółka kajakarska, rekonstrukcje historyczne i warsztaty sceniczne - to atrakcje, w których będzie można uczestniczyć w najbliższą sobotę z okazji siódmego Święta Wisły.
Święto Wisły rozpocznie się w południe w siedmiu strefach umiejscowionych na statkach zacumowanych przy brzegu i na samej Wiśle. Dyrektor artystyczny Święta Wisły Grzegorz Świtalski na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami podkreślił, że w tym roku organizatorzy postawili na różnorodność atrakcji.
Największa strefa - Wisła - oferuje m.in. kajakowy spacer oraz wieczorną paradę łodzi i statków "River Light" - przy akompaniamencie jazzmana Włodzimierza Kiniorskiego.
"W Strefie Sztuki będą warsztaty sceniczne, wokalne, bębniarskie i mowy ciała - pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy później wystąpią ze swymi uczniami we wspólnym improwizowanym koncercie - powiedział Świtalski. Później będą m.in. występy instrumentów etnicznych oraz soundsystemu Mystic Roots z Berlina, a także niemieckiego wokalisty światowej sławy Uwe Bantona".
Pozostałe punkty obchodów to: Strefa Różnorodności Wiślanych, Rekreacji Wodnej, Sportu i Rekreacji, Eko i Tradycji Wiślanych, w której będzie można spróbować łużyckich specjałów: sytochy i barszczu chrzanowego, wysłuchać przyśpiewek i zapoznać się z tajnikami starych zawodów: pszczelarza, szkutnika garncarza i kowala.
Ze strefy do strefy można będzie dostać się tramwajem wodnym, promem, drewnianą łodzią i innymi jednostkami pływającymi.
O 10:30 na 517 km rzeki wystartuje Bieg Wisły. Zawodnicy będą ścigać się na prawie 10-kilometrowej trasie, pomiędzy mostem Grota-Roweckiego i mostem Gdańskim po prawej stronie Wisły. Uczestnicy będą rywalizować również w konkursie na najbardziej pomysłowy strój biegacza kojarzący się z Wisłą. Udział w biegu jest bezpłatny i można się na niego zapisać do 12 września na stronie www.biegwisly.pl.
Święto Wisły to cykliczna impreza plenerowa, której tematem przewodnim jest Wisła. Wchodzi w skład projektu "Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy <> - etap I", który jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Celem Święta Wisły jest propagowanie wszelkich form spędzania czasu nad Wisłą - zarówno aktywnych jak i wypoczynkowych. W tym roku wydarzenia będą odbywać się w Porcie Czerniakowskim, na Płycie Desantu, na plaży Saskiej, plaży Poniatówce, plaży La Playa i plaży Żoliborz.
Więcej informacji o programie Święta Wisły można znaleźć na stronie www.swietowisly.com.pl
W weekend 13-14 września na Cyplu Czerniakowskim odbędzie się również impreza patriotyczno-historyczna "Tobie Ojczyzno". W programie festynu są m.in. pokazy służb mundurowych i wystawy sprzętu oraz uzbrojenia.
W niedzielę 14 września twórcy obu imprez - Święta Wisły i festynu "Tobie Ojczyzno" wspólnie odtworzą jedną z bitew Powstania Warszawskiego - desant berlingowców. (PAP)
azb/ pz/