Kultura i sztuka 1945-1989

28.09.2019

A. Strzelecki o Janie Kobuszewskim: człowiek, dzięki któremu świat wydawał się być hojniejszy

Był to taki człowiek, dzięki któremu świat wydawał się być hojniejszy. Towarzyszyło mi takie wrażenie, że obcuję z kimś o najwyższej klasie zawodowej – mówi PAP aktor i reżyser, prof. Andrzej Strzelecki o zmarłym w sobotę rano Janie Kobuszewskim.

"To był jeden z ostatnich aktorów tej generacji, na którego talencie ja się m.in. wychowywałem" - powiedział PAP były rektor Akademii Teatralnej, aktor i reżyser Andrzej Strzelecki.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał, że "znalazł się w zawodzie i w teatrze przez Wiktora Zborowskiego". "On mnie targał do Teatru Narodowego Kazimierza Dejmka, żebym oglądał jego wujka Kobuszewskiego w +Kramie z piosenkami+. I to były takie moje pierwsze, licealne spotkania z Kobuszewskim, które miały wpływ na to, że ja się później znalazłem w szkole teatralnej" - podkreślił prof. Strzelecki.

"Później towarzyszyło mi takie wrażenie, że obcuję z kimś o najwyższej klasie zawodowej i że cały czas był to rodzaj fantastycznego kontaktu towarzyskiego" - ocenił. "To był niezwykłej urody kompan. Błyskotliwy, inteligentny, dowcipny. Z gigantycznym poczuciem humoru, uwielbiający robić żarty" - wspominał zmarłego aktora były rektor Akademii Teatralnej w Warszawie.

"Był to taki człowiek, dzięki któremu świat wydawał się być hojniejszy. A już z całą pewnością, gdy trafiał się światu, a trafia się często, jakiś idiotyzm - na pewno był przez Kobuszewskiego dostrzeżony" - podkreślił Andrzej Strzelecki.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL