Bielskie Studio Filmów Rysunkowych nawiązało współpracę z ASP w Krakowie. Instytucje chcą m.in. organizować wydarzenia artystyczne i kulturalne, warsztaty, wspólne praktyki. SFR liczy, że zdolni absolwenci uczelni zechcą w nim tworzyć – podało Studio.
„Umowa nie ma daty granicznej. Mamy nadzieję, że sformalizuje ona współpracę, która w dość wąskim zakresie trwa już od ponad półtora roku. Chcemy nadać temu ramy porozumienia” – powiedział dyrektor bielskiej wytwórni Andrzej Orzechowski.
Szef SFR podkreślił, że aktualnie dwoje absolwentów krakowskiej ASP realizuje debiutanckie filmy w bielskiej wytwórni. „Wchodzą w profesjonalny film dzięki nam. To Joanna Wapniewska, która realizuje obraz +Vitae Azilla+, a także bielszczanin Piotr Kabat z +Klątwą+. To początek, ale mamy nadzieję, że dzięki umowie kolejni absolwenci będą debiutowali w naszym Studio. Liczymy na dopływ +świeżej krwi+, młodych ludzi, który będą je w przyszłości tworzyli” – powiedział.
Dyrektor podkreślił, że Studio wiele sobie obiecuje po współpracy z uczelnią. „Chcemy, aby równolegle z powstającym u nas Centrum Bajki i Animacji, rozruszała się także produkcja filmowa. Chcemy poszerzać kadrę o ludzi młodych, ambitnych, mających wiele do powiedzenia. Mam nadzieję, że będzie to powrót Studia do twórczości autorskiej, artystycznej” – dodał.
Orzechowski przypomniał, że Studio, gdy było spółką Skarbu Państwa, było nastawione przede wszystkim na zysk. „Tworzyliśmy głównie seriale dla najmłodszych, które stosunkowo najłatwiej można ulokować na rynku i znaleźć koproducenta. Liczymy teraz na film autorski, który jest w środowisku prestiżowy. Chcielibyśmy być widoczni nie tylko na festiwalach filmowych dla najmłodszych, ale i tych, na których prezentowane jest kino autorskie” – dodał.
Orzechowski liczy, że współpraca zaowocuje wspólnymi warsztatami. „Chcielibyśmy wykorzystać potencjał pracowników ASP, a z drugiej strony liczę, że swoim doświadczeniem animacyjnym wzbogacimy propozycje dydaktyczne Akademii. Być może będą to warsztaty animacji 2D. A może spróbujemy zmierzyć się z 3D, w której Studio dopiero raczkuje? Może dzięki zdolnym absolwentom uczelni mocniej wejdziemy w ten typ animacji?” – powiedział.
Porozumienie podpisali Andrzej Orzechowski oraz Tomasz Daniec, dziekan wydziału grafiki krakowskiej uczelni, który będzie partnerem wytwórni.
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jest najstarszą wyższą uczelnią artystyczną w Polsce. Powstała w 1818 r. i funkcjonowała pierwotnie jako Szkoła Rysunku i Malarstwa w ramach Oddziału Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po usamodzielnieniu się w 1873 r. przyjęła miano Szkoły Sztuk Pięknych, a jej dyrektorem został Jan Matejko. Uczelnia kształci malarzy, rzeźbiarzy, grafików, projektantów wnętrz oraz form przemysłowych, scenografów i konserwatorów.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1 tys. filmów animowanych.
Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” ma zostać otwarte w najbliższych latach. Będzie połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Stworzone zostanie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bielskiem i Lolkiem oraz psem Reksiem. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/