27 czerwca w stolicy Wielkopolski wystartuje Malta Festival Poznań. Tegoroczny festiwal teatralny odbędzie się pod hasłem „Świat w uścisku” w sposób szczególny prezentowana będzie twórczość flamandzkiego artysty, klasyka współczesnego teatru europejskiego Luka Percevala.
Jak podkreślił, we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Michał Merczyński program 32. festiwalu powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, którego ten kryzys był i jest przejawem, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe.
"Świat w uścisku kryzysu klimatycznego, kryzysu migracyjnego, drożyzny, drogich kredytów – przede wszystkim wojny ma też inny aspekt - ten uścisk to także uścisk solidarności, przyjaźni, wsparcia, braterstwa i miłości" – powiedział Merczyński.
Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że w ostatnich latach sztuka i kultura "stają się domeną solidarności i wsparcia – nie inaczej swoją rolę powinien widzieć festiwal teatralny".
"Już jesienią zeszłego roku, gdy zaczynaliśmy pracę nad kolejną Maltą, sytuacja zmuszała nas do zajęcia pozycji, zabrania głosu, aktywnego udziału w kształtowaniu świata, w którym chcemy żyć. Wojna w Ukrainie wzmocniła naszą potrzebę stworzenia festiwalu będącego przestrzenią upodmiotowienia i radykalnego zbiorowego marzenia o bardziej równościowym jutrze" – podkreślili twórcy Malty.
Festiwal Malta w tym roku kontynuować będzie rozpoczęty przed rokiem nurt programowy "Portret Artysty/Artystki".
"Po zakończeniu idiomów, które przez 10 lat wyznaczały główny program festiwalu, skupiamy się na przybliżaniu twórczości wybitnych twórców współczesnej kultury. W zeszłym roku prezentowaliśmy twórczość szwajcarskiego reżysera, ikony współczesnego teatru politycznego, obecnie dyrektora teatru NTGent w Gandawie Milo Raua. W 2022 r. kontynuujemy współpracę z gandawskim teatrem: portretowanym artystą jest w tym roku Luk Perceval" – podali organizatorzy Malty.
Podczas festiwalu w Poznaniu, w hali widowiskowo-sportowej Arena pokazana zostanie trylogia "Cały smutek Belgii" – trzy wyjątkowe w dorobku reżysera spektakle "Czarny", "Żółty" i "Czerwony", w których mierzy się on z historią swojego kraju. Będzie to pierwsza na świecie prezentacja wszystkich trzech części trylogii razem, w ramach całodziennego wydarzenia teatralnego. Odbędą się też prezentacje nagrań oper Luka Percevala i jego filmów dokumentalnych.
W programie festiwalu znaleźli się m.in. artyści, którzy akcentują swoje pochodzenie, kolor skóry, podwójną tożsamość, kolonizacyjne spojrzenie: Jaha Koo, Rusnam, Marcela Levi & Lucia Russo, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev, Pablo Ramirez Gonzalez, Wiktor Bagiński, Olena Apczel, Victoria Myronyuk, Leila Akinyi, Ifi Ude.
Miasteczko festiwalowe obejmie w tym roku trzy przestrzenie miasta: Plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i park im. F. Chopina. Tam odbędą się spektakle plenerowe, koncerty, warsztaty, spektakle przeniesione na otwartą scenę z desek Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Na scenie na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania zagrają Ifi Ude, Misia Furtak, Domsun; w ramach wieczoru Mińsk/Poznań/ Kolonia wystąpią Super Besse, Młoda Kultura i Leila Akinyi.
"Na finał Malty zapraszamy na +Wesele wielkopolskie+ Michała Fetlera, Rafała Zapały, Malwiny Paszek i Jacka Hałasa. To wyjątkowa opowieść, w której wielkopolska muzyka ludowa zyskuje zaskakujący wymiar. Artyści sięgnęli do nagrań archiwalnych, tekstów i materiałów z badań terenowych zebranych przez poznańskich etnomuzykologów, by radykalnie zreinterpretować muzykę tradycyjną regionu" - podali organizatorzy.
W programie festiwalu znalazły się wydarzenia dla dzieci i dorosłych, wspólne śniadania, rozgrzewki oraz dyskusje Forum, w których wezmą udział m.in. Edwin Bendyk, Paulina Piasecka, Sylwia Chutnik, Patrycja Sasnal i Piotr Siemion.
W ramach Forum zaplanowano spotkanie z Oksaną Zabużko – ukraińską pisarką i filozofką, jedną z czołowych postaci życia publicznego w Ukrainie, autorką m.in. powieści "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (1996) i "Muzeum porzuconych sekretów" (2009). Jej książki były tłumaczone na wiele języków i wielokrotnie nagradzane.
Pokazy filmowe organizowane są we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie – najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Warszawie.
"Jak co roku będzie wspólne siedzenie na trawie, tańce, śmiech i łzy, wspólne przeżywanie działań performerów, tancerek, muzyków, aktorek, a także cyrkowców – żonglerek i klaunów, akrobatek, którzy na czas festiwalu przejmą we władanie miasto. Solidarni i otwarci spotkajmy się pod tym samym niebem z nadzieją na pokój" – podkreślili organizatorzy tegorocznego festiwalu.
Malta Festival Poznań potrwa od 27 czerwca do 3 lipca w Poznaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/