Noc muzeów, koncerty, piknik militarny, kino letnie oraz warsztaty artystyczne – to atrakcje rozpoczynającego się w piątek Święta Kielc. Trzydniowa impreza, która odbywać się będzie pod hasłem "Bawmy się", nawiązuje do 40-lecia powstania Muzeum Zabawek i Zabawy.
Tegoroczne Święto Kielc rozpocznie się w piątek od uroczystości wręczenia nagród przyznanych przez kielecki ratusz za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2018 r. Galę uświetni koncert poświęcony pamięci zmarłego w ubiegłym roku artysty kabaretowego Bronisława Opałki.
Wzorem lat ubiegłych w piątek odbędzie się również "Biała Noc", podczas której muzea i placówki kultury udostępnią turystom przygotowane atrakcje.
W Domu Kultury Zameczek odbędzie się Noc Kabaretowa, w której wystąpią Katarzyna Pakosińska i Kabaret „Czwarta Fala”. Za symboliczną złotówkę od godz. 20 do północy zwiedzać będzie można ekspozycję w Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Muzeum Laurensa Hammonda. Z kolei o godz. 20.30 w Kieleckim Parku Technologicznym zainaugurowane zostanie "Kino letnie z KPT", realizowane we współpracy z Kinem "Moskwa", podczas którego na widzów czekać będzie zróżnicowany repertuar filmowy.
W sobotę na kieleckim rynku odbędzie się piknik militarny z okazji 30-lecia utworzenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Z kolei w Parku Miejskim zaplanowano m.in. gry i zabawy z upominkami dla dzieci, pokazy popularno-naukowe - pokaz łazika marsjańskiego oraz bolidu elektrycznego, a także otwarty turniej szachowy pod patronatem prezydenta Kielc.
Mieszkańcy i przybyli goście będą mogli bezpłatnie zwiedzić Ogród Botaniczny oraz wziąć udział w spotkaniu miłośników gier planszowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Święto Kielc zwieńczy niedzielny koncert w Amfiteatrze na Kadzielni, podczas którego gwiazdą wieczoru będzie Thomas Anders z zespołu Modern Talking.
Tegoroczne wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem "Bawmy się". "Chcemy w ten sposób zachęcić naszych mieszkańców do tego, żeby wyszli z domu, skorzystali z najbogatszej oferty jaka do tej pory miała miejsce, jeśli chodzi o nasze Święto Kielc" – podkreślił wiceprezydent Marcin Różycki.
Na wszystkie imprezy będzie można dojechać z różnych dzielnic miasta, dzięki czterem dodatkowym bezpłatnym miejskim liniom autobusowym, uruchomionym specjalnie z okazji święta.
W związku ze Świętem Kielc miasto udostępni ponad 800 miejsc parkingowych. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z parkingu Wielopoziomowego Centrum, przy ul. Bodzentyńskiej, Leonarda, Wesołej, na Placu Wolności oraz przy Galerii Planty.
Na głównym miejskim deptaku, ulicy Henryka Sienkiewicza, od kilku dni trwa Jarmark Świętokrzyski, towarzyszący Świętu Kielc. Na stoiskach można kupić m.in wyroby rękodzieła artystycznego, kosmetyki zrobione z naturalnych składników, odzież, biżuterię, zabawki. Są także potrawy regionalne i produkty spożywcze, np. wędliny, miody, sery i słodycze z różnych krajów.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest najstarszą instytucją o podobnym profilu w Polsce. Powstało w 1979 r. jako Muzeum Zabawkarstwa przy Krajowym Związku Spółdzielni Zabawkarskich.
Placówka posiada ponad 28 tys. eksponatów, wśród nich zabawki historyczne, etnograficzne, artystyczne i współczesne. Oprócz wystaw jest miejscem warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Rocznie muzeum odwiedza 30-40 tys. osób.(PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/ agz/