Stefan Żeromski na znaczku pocztowym i monetach, konferencje, wystawy, okolicznościowe wydania powieści – to niektóre z pomysłów na uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin pisarza.W obchody rocznicy urodzin Żeromskiego włączy się m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
"Planujemy wystawę poświęconą pisarzowi oraz Kielcom z czasów, w których żył tu Żeromski" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski. Zaznaczył, że w planach jest także okolicznościowe wydanie „Syzyfowych Prac”.
Muzeum Narodowe wyszło także z inicjatywą upamiętnienia Żeromskiego na znaczkach pocztowych i monetach. „Wysłaliśmy w tej sprawie pisma do Poczty Polskiej i Narodowego Banku Polskiego. Cieszy nas, że otrzymaliśmy już pozytywne odpowiedzi" - powiedział Kotowski.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie organizowana przez Muzeum Narodowe, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ogólnopolska konferencja poświęcona twórczości Żeromskiego. „Najwięcej wydarzeń planujemy na październik (miesiąc urodzin Żeromskiego), wspomniana konferencja odbędzie się we wrześniu” – zapowiedział Kotowski.
Do rocznicy urodzin pisarza przygotowuje się także Strawczyn (powiat kielecki). To właśnie tam przyszedł na świat Żeromski. Miejsce jego narodzin jest upamiętnione niewielkim pomnikiem położonym przy drodze wojewódzkiej nr 748. „Planujemy odnowić tablice edukacyjne ustawione obok tego miejsca. Zorganizowane zostaną także zajęcia dla uczniów z naszej szkoły przypominające postać wybitnego rodaka” – powiedział PAP wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk.
Kolejnym miejscem związanym z dzieciństwem pisarza są położone u stóp pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich – Ciekoty. To właśnie tam, w miejscu gdzie stał dom Żeromskich działa Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”. „Od kwietnia do października planujemy realizację projektu +Przestrzenie Żeromskiego+. Ma to być forma przygotowania do urodzin (14 października) i imienin pisarza (2 września - PAP)” - powiedziała kierownik „Szklanego Domu” Krystyna Nowakowska.
W tym czasie planowane są wykłady dotyczące twórczości Żeromskiego. Latem zorganizowane zostanie m.in. kino letnie z przeglądem wszystkich ekranizacji dzieł pisarza. „Oprócz filmów fabularnych planujemy także prezentację dokumentów na temat Żeromskiego” – dodała Nowakowska.
30 kwietnia ub. r. sejmik województwa świętokrzyskiego wystosował apel m.in. do instytucji kultury oraz samorządów z prośbą o włączenie się w organizację 150. rocznicy urodzin Żeromskiego. „Niech rok 2014 stanie się okazją do przypomnienia postaci i zasług tego wielkiego polskiego twórcy oraz popularyzowania jego dorobku literackiego” – podkreślili radni w apelu. Jak napisano na stronie internetowej województwa świętokrzyskiego apel sejmiku „ma związek z tym, że rok 2014 nie został ogłoszony przez polski parlament rokiem Żeromskiego.”
Stefan Żeromski był prozaikiem, dramatopisarzem oraz publicystą. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 roku uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego. Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Tytuł powieści „Wierna Rzeka” stał się nawet nową nazwą dla przepływającej na zachód od Kielc rzeki Łosośnej oraz stacji kolejowej w pobliżu Gnieździsk (linia Kielce-Włoszczowa)
Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli. (PAP)
mjk/ as/