Ponad 70 spektakli, wystaw, spotkań i paneli dyskusyjnych czeka na gości, którzy wezmą udział w 53. Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. Impreza rusza w stolicy Pomorza Zachodniego 25 maja br.
"Od ponad pół wieku sednem Kontrapunktu jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na polskich i zagranicznych scenach ważne i wartościowe" – powiedział PAP rzecznik prasowy Kontrapunktu Daniel Źródlewski. "To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja, bo pula nagród wynosi ponad 35 tys. zł." – dodał.
W głównym nurcie szczecińska publiczność zobaczy dziesięć realizacji. "Stołeczny Nowy Teatr pokaże produkcję Anny Smolar +Henrietta Lacks+, czyli hołd złożony kobiecie, która ukrywa się za skrótem "HeLa+. To nazwa nieśmiertelnych komórek, które doprowadziły do przełomu w nauce. Teatr Nowy z Zabrza przywiezie spektakl Macieja Podstawnego +Ku Klux Klan+ powstały na podstawie głośnej książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w której autorka odkrywa, że Klan ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie, a jego członkowie poświęcają się studiowaniu Biblii i głoszeniu +miłości+, która sprawdza się świetnie przy promocji nienawiści. Po ubiegłorocznym sukcesie (Grand Prix Publiczności) spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego +Zapolska Superstar+ na Kontrapunkt wraca duet - Aneta Groszyńska Wojskowe Komisje Uzupełnień" – opowiadał Źródlewski.
Szczecin reprezentować będzie Teatr Kana z przedstawieniem "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu", czyli chóralną opowieścią badającą kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu. Spektakl powstał na podstawie "Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości" Swietłany Aleksijewicz.
W programie Kontrapunktu są także cztery zagraniczne propozycje. "Joan Cleville Dance ze Szkocji pokaże +Plan B for Utopia+, spektakl łączący teatr, taniec oraz sztukę opowiadania historii. Hiszpanie z Agrupacion Seor Serrano pokażą multimedialne +Birdie+, czyli opowieść o wędrówkach, które wstrząsnęły fundamentami europejskiej wspólnoty. Izraelski Home Made Ensemble zaprosi widzów do tańca. +Shall We Dance+, czyli zatańczymy to interakcyjna gra z widzem i jednocześnie intrygująca historia. Ostatnia z propozycji to spektakl +Towar+ w wykonaniu ukraińskiego Teatru Przesiedlonych, traktująca o tym, co nie do zniesienia - o śmierci w czasie wojny" – poinformował Źródlewski.
Obok konkursowych prezentacji zaplanowano także szeroki nurt pokazujący teatr niezależny. Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie - "Twarze/Faces " Katarzyny Kozyry i Katarzyny Szumskiej oraz fotografie Eustachego Kossakowskiego "Panoramiczny happening morski Tadeusza Kantora". Swoje plakaty pokaże także Piotr Depta-Kleśta.
Festiwal rusza 25 maja br. i potrwa do 1 czerwca.
Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter imprezy - zestawiającej tradycyjne spektakle z prezentacjami teatrów off-owych, konfrontującej różne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ agz/