Kultura i sztuka po 1989 roku

08.12.2019

Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk

Olga Tokarczuk (C) rozdaje autografy przed hotelem w Sztokholmie. 07.12.2019. Fot. PAP/W. Olkuśnik Olga Tokarczuk (C) rozdaje autografy przed hotelem w Sztokholmie. 07.12.2019. Fot. PAP/W. Olkuśnik

W Sztokholmie, gdzie trwa Tydzień Noblowski, Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Aby zdobyć autograf, czytelnicy czyhają na nią nawet przed hotelem. W niedzielę wieczorem odbędzie się Koncert Noblowski.

CZYTAJ TAKŻE

Po sobotnim wykładzie noblowskim przez budynkiem Akademii Szwedzkiej na pisarkę czekali wielbiciele i czytelnicy. Ich grupki polują na autografy także przed Grand Hotelem, gdzie mieszkają laureaci nagrody. W księgarniach szwedzkie wydania książek polskiej noblistki są pięknie wyeksponowane na wystawach, wśród świątecznych dekoracji. Szwedzkie radio nadaje codziennie kolejne odcinki lektury "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W niedzielę w ramach Tygodnia Noblowskiego a Aula Magna Uniwersytetu w Sztokholmie odbywały się wykłady laureatów w dziedzinie ekonomii, fizyki i chemii. Laureaci literaccy, po sobotnich wykładach, mieli nieco spokojniejszy dzień.

CZYTAJ TAKŻE

W niedzielny wieczór w Sztokholmie odbędzie się Koncert Noblowski.

Tradycja koncertów w sztokholmskiej filharmonii uświetniających Tydzień Noblowski sięga 2005 r. Koncert zawsze odbywa się 8 grudnia w Konserthuset Stockholm, miejscu, które kilka dni później będzie widownią ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Tradycyjnie na koncercie obecni są przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, nobliści i zaproszeni goście.

Organizatorzy starają się, aby koncert był także ciekawym wydarzeniem muzycznym i zapraszają najlepszych dyrygentów i solistów. W tym roku dyrygować będzie najsłynniejszy i najbardziej ceniony szwedzki dyrygent Herbert Blomsted. Jako solistka wystąpi sopranistka Miah Persson. W programie znajdą się utwory skandynawskich kompozytorów: Carla Nielsena, Wilhelma Stenhammara, Edwarda Griega i Jeana Sibeliusa.(PAP)

Ze Sztokholmu Agata Szwedowicz (PAP)

aszw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL