Kultura i sztuka 1945-1989

14.06.2019

Sztuka II połowy XX w. na wystawie „Pod prąd” w Radomiu

Blisko 60 prac czołowych polskich artystów tworzących w II połowie XX wieku, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Edwarda Dwurnika, Henryka Stażewskiego będzie można od środy oglądać na wystawie "Pod prąd" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Motywem przewodnim wystawy jest znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. "Oglądając prace pokazane na wystawie warto zastanowić się, na ile znaki przedstawione w pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje, i jak odczytuje te symbole odbiorca" – powiedziała w piątek na konferencji prasowej kurator nowej wystawy Magdalena Nosowska.

Prezentowane na wystawie prace przypisywane są różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce II poł. XX w. "Mamy przykłady polskiego ekspresjonizmu, m.in. dzieła Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Skarżyńskiego, informel Tadeusza Kantora czy rzadki w dorobku Jerzego Nowosielskiego pejzaż" – podkreśliła kurator.

Prezentowane na wystawie prace to ułamek zbirów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W 2016 r. kolekcja liczyła 4,5 tys. prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W latach 2017-2018 kolekcja została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

Wystawa "Pod prąd" czynna będzie do końca września.(PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL