Blisko 60 prac czołowych polskich artystów tworzących w II połowie XX wieku, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Edwarda Dwurnika, Henryka Stażewskiego będzie można od środy oglądać na wystawie "Pod prąd" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Motywem przewodnim wystawy jest znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. "Oglądając prace pokazane na wystawie warto zastanowić się, na ile znaki przedstawione w pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje, i jak odczytuje te symbole odbiorca" – powiedziała w piątek na konferencji prasowej kurator nowej wystawy Magdalena Nosowska.
Prezentowane na wystawie prace przypisywane są różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce II poł. XX w. "Mamy przykłady polskiego ekspresjonizmu, m.in. dzieła Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Skarżyńskiego, informel Tadeusza Kantora czy rzadki w dorobku Jerzego Nowosielskiego pejzaż" – podkreśliła kurator.
Prezentowane na wystawie prace to ułamek zbirów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W 2016 r. kolekcja liczyła 4,5 tys. prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W latach 2017-2018 kolekcja została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
Wystawa "Pod prąd" czynna będzie do końca września.(PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ mabo/