Drugą część kasowej sztuki „Seks dla opornych” wystawi w tym roku Teatr Wybrzeże w Gdańsku. W Gdyni Teatr Miejski przygotuje dla widzów m.in. sztukę Pawła Huellego „Żółta łódź podwodna”, a Muzyczny musical „Ghost” na podstawie filmu z 1990 r. „Uwierz w ducha”.
Najnowszy tekst dramaturgiczny Pawła Huellego pt. „Żółta łódź podwodna”, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni planuje wystawić w ostatnią sobotę maja 2015 r.
„Będzie to kameralny spektakl o Johnie Lennonie, Yoko Ono oraz mordercy muzyka i tym wszystkim co się łączy z legendą Beatlesów. Sztuka próbuje między innymi rozwikłać tajemnicę, dlaczego Mark David Chapman dokonał zamachu na życie Lennona – będzie więc w niej i wątek sensacyjny i melodramatyczny” – powiedział PAP dyrektor artystyczny gdyńskiej sceny Krzysztof Babicki, który podejmie się reżyserii tego przedstawienia.
Spektakl będzie grany będzie pod pokładem żaglowca „Dar Pomorza” na Skwerze Kościuszki, podobnie jak „Idąc rakiem” według Guentera Grassa, także autorstwa Huellego – sztuka, która swoją premierę miała w maju 2012 r.
Pierwszą premierą w tym roku – 31 stycznia - Teatru Miejskiego w Gdyni będzie „Historia filozofii po góralsku” Józefa Tischnera, w reżyserii Bogdana Cioska.
27 marca na gdyńskiej scenie przewidziano premierę „Otella” Williama Szekspira w reżyserii Waldemara Raźniaka, reżysera najmłodszego pokolenia, który w 2013 r. wystawił w tym teatrze sztukę Jolanty Janiczak „Joanna szalona; Królowa”.
W lipcu natomiast z okazji 20-lecia Sceny Letniej na plaży w Orłowie Teatr Miejski zaplanował okolicznościowy spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko”, w reżyserii Rafała Kowala, z najlepszymi przebojami dwóch ostatnich dekad działalności plenerowej sceny.
Już po wakacjach Teatr Miejski w Gdyni zaprezentuje widzom sztukę Petera Shaffera „Amadeusz” o Mozarcie i Salierim, w reżyserii Jacka Bały.
Atrakcyjny repertuar w tym roku przygotował Teatr Muzyczny w Gdyni.
20 lutego na deskach tego teatru publiczność zobaczy farsę brytyjskiego autora Raya Cooney’a „Okno na parlament”, w reżyserii Marcina Sławińskiego.
Na maj Teatr Muzyczny planuje przedstawienie „La petit prince” („Mały książę”), według Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Spektakl wyreżyseruje związany na co dzień z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku Adam Nalepa.
Interesująco zapowiada się musicalowa wersja powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, z tekstami piosenek autorstwa Rafała Dziwisza oraz muzyką Piotra Dziubka. Premierę tego spektaklu zaplanowano na 11 września.
W listopadzie Teatr Muzyczny wystawi natomiast musical „Ghost”, na podstawie słynnego filmu z 1990 roku „Uwierz w ducha” z librettem Bruce’a Joela Robina oraz muzyką i tekstami piosenek autorstwa Dave’a Stewarta i Glena Ballarda. Musical miał swoją światową premierę w marcu 2011 r. w Manchester Opera House, a następnie był grany na londyńskim West Endzie oraz nowojorskim Broadwayu. Reżyserem polskiej wersji tego utworu będzie Tomasz Dutkiewicz.
Dwie premiery Szekspirowskie przygotowuje na 2015 r. Opera Bałtycka w Gdańsku – „Burzę” (11 kwietnia) w inscenizacji i choreografii Izadory Weiss oraz „Otello” (25 kwietnia) Giuseppe Verdiego w reżyserii Marka Weissa.
„Szczególnie ta pierwsza pozycja zasługuje na uwagę po tym, jak krytycy brytyjscy uznali spektakl Izadory Weiss +Sen nocy letniej+ za najlepszy spektakl taneczny na świecie w roku 2013” – powiedział PAP Weiss, który jest dyrektorem Opery Bałtyckiej.
Ci, którym podobał się spektakl „Seks dla opornych” kanadyjskiej dramatopisarki Michele Riml, niecierpliwie będą czekać do maja, kiedy to Teatr Wybrzeże w Gdańsku wystawi drugą część tej sztuki pt. „Barbara i Karol na łonie natury”. Podobnie jak w przypadku pierwszego przedstawienia, wyreżyseruje je Krystyna Janda, a w obsadzie aktorskiej ponownie pojawią się Mirosław Baka i Dorota Kolak. Spektakl "Seks dla opornych", będący koprodukcją Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polonia w Warszawie, miał swoją premierę w 2012 r.
Innymi zaplanowanymi przez Teatr Wybrzeże premierami, w związku obchodami jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce będą spektakle na podstawie utworów rodzimych autorów.
Będą to m.in. „Przedwiośnie” według powieści Stefana Żeromskiego, w reżyserii Natalii Korczakowskiej (marzec), „Tresowane dusze” Gabrieli Zapolskiej, w reżyserii dyrektora gdańskiej sceny Adama Orzechowskiego (kwiecień) oraz „Murzyn warszawski” – pierwsza powojenna inscenizacja popularnej w okresie międzywojennym komedii Antoniego Słonimskiego, w reżyserii Pawła Aignera (lipiec). Miesiąc później Adam Nalepa wystawi spektakl „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa.
Na brak ciekawych wystaw w 2015 r. nie powinni też narzekać w Trójmieście miłośnicy sztuki.
W lutym Muzeum Narodowe w Gdańsku otworzy wystawę ze zbiorów prywatnych Urszuli i Piotra Hofmanów, prezentującą 125 obrazów i kilka rzeźb artystów związanych z Ecole de Paris i twórców polskiej awangardy okresu powojennego. Kolekcja ta nie była wcześniej eksponowana publicznie.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma w swych planach otwarcie nowej wystawy stałej poświęconej dziejom miasta od wczesnego średniowiecza do współczesności.
Ekspozycja, oprócz dotychczasowych sal wystawowych znajdujących się w Ratuszu Głównego Miasta, obejmie też piwniczną część budynku, w której przez wiele ostatnich lat mieściła się restauracja „Palowa”, a z końcem 2014 r. lokalowi wygasła umowa najmu. Rzecznik prasowy gdańskiego muzeum Monika Kryger powiedziała PAP, że nowa wystawa stała dotycząca historii Gdańska powinna zostać otwarta przed rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego.
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie na ten rok ma w swoich planach m.in. wystawy Katarzyny Kozyry „Szukając Jezusa” (maj); ekspozycję zbiorową „Psychiart” m.in. Jackson Pollock, Wilhelm Sasnal, Jakub Julian Ziółkowski i Władysław Hasior (czerwiec); Wojciecha Fangora (październik) oraz Doroty Nieznalskiej (listopad).
Fani muzyki rockowej powinni 28 marca wybrać się do hali Ergo Arena, na granicy Gdańska i Sopotu. W obiekcie tym wystąpi Bryan Adams. Kanadyjski muzyk w swojej dotychczasowej karierze sprzedał ponad 65 milionów płyt na całym świecie. W listopadzie 2014 r. Adams rozpoczął trasę „Reckless 30th Anniversary Tour” z okazji 30-lecia ukazania się płyty „Reckless”, na której znalazły się takie przeboje jak "Run To You", "Kids Wanna Rock", "Summer of 69", czy zaśpiewne w duecie z Tiną Turner "It’s Only Love".
8 sierpnia w Ergo Arenie odbędzie się natomiast koncert Lenny'ego Kravitza, w ramach drugiej części trasy koncertowej promującej najnowszy album amerykańskiego muzyka "Strut".
W dniach 1-4 lipca na lotnisku w Gdyni-Kosakowie zaplanowano kolejną edycję Open’er Festival. Pierwszymi ogłoszonymi przez organizatora imprezy zespołami i wykonawcami, które wystąpią w tym roku są: ALT-J, Jonny Greenwood&London Contemporary Orchestra, Kasabian oraz St.Vincent. (PAP)
rop/ pz/